Απρόσεκτος ο ΟΦΗ, έκανε δώρο τη νίκη στον Παναιτωλικό
Μοιραίος για τον ΟΦΗ σήμερα ο Χριστόπουλος

Τη δεύτερη φετινή του ήττα και πρώτη στο Ηράκλειο, γνώρισε σήμερα ο ΟΦΗ από τον Παναιτωλικό με 2-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα.

Διαφορετικό το …έργο σε σχέση με τον αγώνα Κυπέλλου της περασμένης Τετάρτης, με τον ΟΦΗ να προηγείται στο ημίχρονο 1-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, έφθασαν στην ανατροπή.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα μπήκε με επιθετική διάθεση στην αναμέτρηση και στο 18′ πήρε το προβάδισμα με καταπληκτικό σουτ του Μπαϊνοβιτς εκτός περιοχής, με τον Σέρβο να γίνεται ο όγδοος διαφορετικός σκόρερ του ΟΦΗ τη φετινή περίοδο.

Το γκολ ανέβασε τον ΟΦΗ, που προσπάθησε να κάνει το 2-0. Στο 21′ ο Γκονζάλες εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά ο Τσάβες μπλόκαρε εύκολα. Η πρώτη καλή στιγμή με προϋποθέσεις για την ομάδα του Αγρινίου ήρθε στο 35′, αλλά το σουτ του Ντίας ήταν δυνατό και κατέληξε άουτ.

Στην επανάληψη, ο Γιάννης Πετράκης ανακάτεψε την τράπουλα, έκανε πιο επιθετική την ομάδα του και εκμεταλλεύτηκε την αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση των γηπεδούχων.

Στο 52′ μετά από σέντρα του Μαυρία από τα δεξιά, ο Ντίας πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά μπλόκαρε ο Χριστογεώργος.

Ο ΟΦΗ είχε μια καλή στιγμή για το 2-0 λίγο αργότερα αλλά ο Τσάβες απέκρουσε το πλασέ του Σενγκέλια.

Ο Παναιτωλικός ισοφάρισε στο 65′ από στατική φάση. Ο Λιάβας εκτέλεσε το φάουλ και ο Στάγιτς με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Χατζηγεώργο που είχε κάνει άστοχη έξοδο, κάνοντας το 1-1.

Ο ΟΦΗ δεν …ξύπνησε από την ισοφάριση, με αποτέλεσμα να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο 82′. Ο Χριστόπουλος άπλωσε το πόδι του στο σουτ του Μπελεβώνη κι έτσι άθελά του, έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Γκονζάλες (84′ Μαρινάκης), Χατζηθεοδωρίδης, Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Κουτεντάκης (70′ Αποστολάκης), Μπαΐνοβιτς (84′ Ριέρα), Φούντας (67′ Μπάκιτς), Νους, Σενγκέλια, Γιουνγκ (67′ Σαλτσέδο).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας, Σίλβα, Πέρες (69′ Λουίς), Μπουζούκης (46′ Ρόα), Λιάβας, Ντίας (78′ Νικολάου), Λομονάκο (69′ Μαϊντέβατς).