Ο Μητρόπαπας σε φάση από το χθεσινό ματς

Ένα ημίχρονο, το πρώτο, άντεξε ο ΟΦΗ στα Χανιά. Μετά η… αδράνεια που είχε λόγω κοροναϊού του στοίχισε και έχασε στο κρητικό  ντέρμπι με τον ΑΟΚ Χανιά με 96-72, για την 13η αγωνισιτκή της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Το ματς διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Χανίων, με τον ΑΟΚ να φτάνει σε μια άνετη όπως αποδείχτηκε νίκη, την οποία εξασφάλισε ουσιαστικά στο β’ ημίχρονο, αφού οι δυο ομάδες ήταν σχεδόν ισόπαλες (48-47) στο ημίχρονο. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν πραγματικά καταιγιστικοί, καθαρίζοντας το παιχνίδι και τον ΟΦΗ.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΟΚ Χανιά φτάνει το σερί του στο 7-5, ενώ ο ΟΦΗ βρίσκεται πλέον στο 4-6.

Αυτό ήταν το 1ο ματς του ΟΦΗ μετά τις 3 αναβολές λόγω covid και κακοκαιρίας. Το τελευταίο του ήταν στις 12/12. Σε 10 ματς ο ΟΦΗ έχει 4 νίκες, σε 12 ματς η ομάδα του Κασεπίδη έχει 7 νίκες.

Τα 10λεπτα: 28-21, 48-47 ,78-57, 96-72

Διαιτητές: Μαλαμάς-Σκανδαλάκης- Ξυλάς (Χριστινάκης).

ΑΟΚ Χανιά (Κεσαπίδης): Χουχούμης 19(3), Βαζούκης 13 (3), Στογιάνοβιτς 7, Ψαράς 8(1), Καραΐσκος 4, Σανδραμάνης 6(1),Νέσης 9(1), Κουρέπης 11, Κοκκινάκης, Τσιρογιάννης 2, Παπαδάκης 17(2).

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 6, Μποχωρίδης 23 (5), Μητρόπαπας 19, Καρλάφτης 1, Μηλαθιανάκης 2, Αγαπιάδης 4, Πρωτογεράκης 1, Μαρτίνα, Πάλλης 10, Θεοδωρίδης 6(2), Καμπάκας.