Στιγμιότυπο από το συναρπαστικό ματς των γυναικών του ΟΦΗ με την Ένωση Ηλίου

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της έως τώρα πορείας του στην Pre League βόλεϊ ανδρών, ο ΟΦΗ δήλωσε «απών».

Το τοπικό συγκρότημα, έχασε με… κάτω τα χέρια στο Π. Φάληρο από τον Φλοίσβο με 3-0 σετ και ολοκλήρωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, τον α’ γύρο.

Ο ΟΦΗ έπαιξε ξανά χωρίς τον αρχηγό του, Γιάννη Ρουμελιωτάκη, αλλά είχε μεγάλα προβλήματα σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων για ένα τέτοιο ντέρμπι. Ο Φλοίσβος ήταν κυρίαρχος και έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Κουβανούς Αλμπο και Τόρες, πήρε μια καθαρή, και πιο εύκολη του αναμενομένου, νίκη.

«Βρεθήκαμε σε πολύ κακή μέρα. Ειναι η πρώτη μας ήττα και θα πρέπει να τη διαχειριστούμε. Θα δούμε τα λάθη μας και θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ κ. Αντωνιάδης.

Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-18

ΟΦΗ (Αντωνιάδης): Ρουσόπουλος, Μιχαήλοβιτς, Μάκινεν, Καγιαλής, Γκόνας, Μιχελάκης (λ)/, Καρατζάς, Κόκκινος, Καφαντάρης, Μπαρντακτζιάν

9.Πανερυθραϊκός    1

*Την επόμενη αγωνιστική (20/1), ο ΟΦΗ υποδέχεται τον Εθνικό Αλεξ.

Ήττα της ΓΕΗ

Συμπαθητική εμφάνιση πραγματοποίησε η ΓΕΗ στην έδρα της πρωτοπόρου Κερατέας αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 3-1 σετ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α2 βόλεϊ ανδρών. Με την ήττα της αυτή, η ομάδα του Ηρακλείου παρέμεινε στην 9η θέση με 10β.

Τα σετ: 25-18, 25-27, 25-20, 25-17

ΓΕΗ (Νάνος): Καρουζάκης, Μονιάκης, Περπινάκης, Γιαννόπουλος, Βάζος, Γιαλυτάκης, Μαυρίδης (λ), Σαλπιγκτής, Σαμαριτάκης, Παπαδάκης Γ.

Ο δεύτερος Ν. ΟΠΕΡ κέρδισε εύκολα στην έδρα του την ουραγό ΑΘΛΗΣΗ Μυτιλήνης με 3-0 (25-18, 32-30, 25-20).

Πήραν πόντο οι γυναίκες

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, οι γυναίκες του ΟΦΗ έχασαν με 3-2 σετ από την Ένωση Ιλίου στην Αθήνα για τη 12η αγωνιστική της Α2. Τα κορίτσια του ΟΦΗ βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ αλλά κατάφεραν να φέρουν σε ισορροπία την αναμέτρηση και μάλιστα είχαν ματς μπολ στο τάι-μπρέικ. Ωστόσο εκεί στάθηκαν άτυχα, με τις γηπεδούχες να κλείνουν νικηφόρα το ματς.

«Είμαι περήφανος για τις αθλήτριες μου, γιατί δίνουν τα πάντα και κερδίζουν επάξια τον θαυμασμό και το σεβασμό όλων. Είμαι πολύ αισιόδοξος για τη συνέχεια», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ Νίκος Προύφας.

Τα σετ: 25-13, 25-22, 27-29, 28-30, 16-14

ΟΦΗ (Προύφας): Καλουτσάκη, Πρινιωτάκη, Παπουλίδου, Μαριάτου, Bεργετάκη, Αραμπατζή, Φανιουδάκη Ν., Πετροπούλου, Πιτσούλη, Κοζωνάκη, Φανιουδάκη Ελ (λ), Γκιζιώτη. Με τον πόντο που πήρε, ο ΟΦΗ παρέμεινε στην 6η θέση της κατηγορίας, έχοντας 20β. σε 12 ματς.

O Ν. ΟΠΕΡ κέρδισε στο Ρέθυμνο με 3-2 τον Ιωνικό (25-22, 22-25, 30-28, 24-26, 20-18)