Τα «Δύο Αοράκια» φιλοξένησαν με επιτυχία για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, το Παγκόσμιο Κύπελλο ξιφασκίας Νέων Ανδρών
Ωραίο θέαμα πρόσφεραν οι νεαροί ξιφομάχοι στα “Δύο Αοράκια”

Τα «Δύο Αοράκια» φιλοξένησαν με επιτυχία για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, το Παγκόσμιο Κύπελλο ξιφασκίας Νέων Ανδρών, ένα από τα οκτώ βαθμολογούμενα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας σε ετήσια βάση. Στους αγώνες πήραν μέρος 231 αθλητές από 36 χώρες, οι οποίοι πρόσφεραν ωραίο θέαμα (δυστυχώς σε ελάχιστο κόσμο και φέτος), με τις αναμετρήσεις τους στο Ξίφος Μονομαχίας.

Συνολικά στη διοργάνωση συμμετείχαν 14 αθλητές από τη χώρα μας, αρκετοί εκ των οποίων Ηρακλειώτες. Όπως ήταν αναμενόμενο, λόγω του πολύ υψηλού επιπέδου της διοργάνωσης, δεν υπήρξε διάκριση για τα ελληνικά χρώματα, ωστόσο και μόνο η συμμετοχή σε τέτοιους αγώνες είναι ιδιαίτερα σημαντική για τα κρητικά ταλέντα του αθλήματος.

Από τους ξιφομάχους της Α.Λ. Μεσσαράς, την καλύτερη θέση κατέλαβε ο Γιώργος Μαλλιαράκης (202) και ακολούθησαν ο Παύλος Γρηγοριάδης (209), ο Γιάννης Γρηγοριάδης (211), ο Νίκος Χατζηγεωργίου (215) και ο Ανδρέας Μπουχαλάκης (228).

Ο Μιχάλης Σύρμος του Θησέα κατέλαβε την 222η θέση ενώ από τη ΓΕΗ, ο Πέτρος Τζωρτζάκης ήταν 229ος και ο Στέλιος Παπαδάκης 230ος. Την πιο υψηλή θέση από τους Έλληνες αθλητές, πήρε ο Πέτρος Καμπισιλής (118ος).

Στις δύο πρώτες θέσεις του βάθρου, ανέβηκαν οι Ιταλοί Ντι Βέρολι και Γκαετάνι ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Μεσιέν.

Στο ομαδικό, η Πολωνία νίκησε την Ουγγαρία στον τελικό με 37-32 ενώ την τρίτη θέση πήρε η Γερμανία. Η ελληνική ομάδα αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο.

Διακρίσεις στην Αθήνα

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι μικροί ξιφομάχοι της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς στους Αναπτυξιακούς Αγώνες που έγιναν στο ΟΑΚΑ. Στο Ξίφος Ασκήσεως παμπαίδων 8-10 ετών, ο Γιώργος Μουρτζάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο ενώ 5ος κατετάγη ο Βαγγέλης Λιονάκης.

Στους αγώνες συμμετείχαν 29 αθλητές και οι Μεσσαρίτες ξιφομάχοι έδειξαν ότι παραμένουν στην ελιτ τής κατηγορίας. Από τον Θησέα, ο Γιώργος Γιαλιτάκης πήρε την 6η θέση.

Στο Ξίφος Ασκήσεως παγκορασίδων (20 συμμετοχές), η Εύα Αναγνωστάκη ανέβασε ένα σκαλί παραπάνω (αργυρό μετάλλιο) τη Μεσσαρά, χάνοντας για έναν πόντο (10-9) το χρυσό.

Τέλος, στο Κύπελλο Σπάθης «Ασπίδα» που έγινε επίσης στο ΟΑΚΑ, η Μόνικα Αναγνώστη του Θησέα κατέλαβε την 9η θέση.  Το Δ.Σ. του Θησέα, ευχαριστεί με ανακοίνωσή του, τον Μιχάλη Πασσαδάκη και την Εύα Συντυχάκη που είναι συνεχώς δίπλα στα παιδιά.