Tουρνουά ποδοσφαίρου

Τα Χανιά μετά από αγώνα-θρίλερ στην Κατερίνη, ηττήθηκαν στα πέναλτι με 9-8 από τη Μικτή Κ16 Πιερίας, χάνοντας έτσι την πρόκριση στην τετράδα του Πανελληνίου πρωταθλήματος Ενώσεων.

Η Μικτή της ΕΠΣΧ βρέθηκε πίσω στο σκορ με το σουτ του Γκουλαξίδη στο 68’, για να ισοφαρίσει στο 77’ με κεφαλιά του Νιαυραδάκη από φάουλ του Γεωργιακάκη. Το 1-1 έμεινε στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας και αφού δεν προβλεπόταν παράταση, ο νικητής κρίθηκε στα πέναλτι.

Εκεί τα Χανιά είχαν δύο φορές την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση, αλλά οι Πουλιδάκης και Λαΐνας δεν τα κατάφεραν. Ο τερματοφύλακας Γκατζάς έκανε το 9-8 για τους γηπεδούχους και στη συνέχεια απέκρουσε το πέναλτι του Γελασάκη χαρίζοντας την πρόκριση στην Πιερία.

ΧΑΝΙΑ: Σοφιάκης (88’ Πουλιδάκης), Βέρδος (88’ Τσιριτάκης), Λουπάσης, Κοντεκάς, Ματζοράκης, Νταμαδάκης (58’ Γελασάκης), Περάκης, Ι. Ταπανάρης (58’ Παναγιωτάκης), Σ. Ταπανάρης (58’ Λαΐνας), Γεωργιακάκης, Νιαυραδάκης. Υπενθυμίζεται ότι η Μικτή Κ16 ΕΠΣΗ θα υποδεχθεί αύριο Μ. Τρίτη (1μμ) τα Δωδεκάνησα στο γήπεδο του ΠΟΑ, με στόχο την πρόκριση στους «4».