Απογοήτευσε και πάλι η Αγγλία που έμεινε στο 1-1 με τη Δανία

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν η Δανία και η Αγγλία στη Φρανκφούρτη, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Euro 2024.

Με μία ακόμα μέτρια εμφάνιση, η Αγγλία πήρε αυτή την φορά ένα βαθμό και με το «τρίποντο» της πρεμιέρας απέναντι στη Σερβία (1-0), της αρκεί έστω και η ισοπαλία με τη Σλοβενία στο τελευταίο ματς για να προκριθεί στους «16» του τουρνουά.

Ο Κέιν άνοιξε το σκορ στο 18′ για τα “Λιοντάρια”. Μετά το γκολ που δέχτηκαν, οι Δανοί ανέλαβαν τα ηνία του ματς κι άρχισαν να πιέζουν τους Άγγλους. Κι αφού απείλησαν με μία-δύο μικροευκαιρίες, στο 34′ έφτασαν στην ισοφάριση.

«Δράστης» του 1-1, ο 24χρονος μέσος της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Μόρτεν Χιούλμαντ με δυνατό ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή κι αφού η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ανοιχτό παιχνίδι. Η Αγγλία είχε δοκάρι με τον Φόντεν στο 56′ ενώ οι Δανοί πλησίασαν δύο φορές στο γκολ στα τελευταία 10 λεπτά, αρχικά με την προβολή του Κρίστενσεν κι εν συνεχεία με το σουτ του Χόιμπιεργκ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεγκααρντ, Κρίστενσεν, Μάλε, Κρίστιανσεν (57′ Μπα), Χόιμπιεργκ, Μόρτεν Χιούλμαντ (82′ Νόργκααρντ), Έρικσεν (82′ Σκοβ Όλσεν), Βιντ (57′ Ντάμσγκααρντ), Χόιλουντ (67′ Πόουλσεν)

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκεΐ, Τρίπιερ, Άρνολντ (54′ Γκάλαχερ), Ράις, Φόντεν (69′ Μπόουεν), Σάκα (69′ Έζε), Μπέλιγχαμ, Κέιν (69′ Ουότκινς)