Ο Κάιπερς πέτυχε δύο γκολ στο τελευταίο του παιχνίδι στο Παγκρήτιο και πανηγυρίζει μαζί με τον Τσέλιο που σκόραρε κι αυτός

Σε αποχαιρετιστήριο πάρτι μετέτρεψε ο Εργοτέλης το χθεσινό τελευταίο φετινό εντός έδρας παιχνίδι.

Οι «κιτρινόμαυροι» σκόρπισαν τον Αιγινιακό με σκορ 5-1 και μαζί τις όποιες αμφιβολίες μπορεί να υπήρχαν για το δίκαιο της παραμονής τους στην κατηγορία. Ο κόσμος ζητούσε εμφατική νίκη και οι παίκτες τού έκαναν το χατίρι προσφέροντας ωραίο θέαμα και πέντε γκολ κλείνοντας έτσι με τον καλύτερο και πιο πειστικό τρόπο την εντός έδρας παρουσία τους και αφήνοντας στην αγωνία τον αντίπαλό τους. Ο Αιγινιακός έχασε χθες, αλλά κρατάει την τύχη στα χέρια του έχοντας το τελευταίο ματς στην έδρα του.

Το χθεσινό ήταν και το αποχαιρετιστήριο ματς με τη φανέλα του Εργοτέλη και για τον Κάιπερς, ο οποίος από του χρόνου εκτός απροόπτου θα φοράει κιτρινόμαυρα μεν, αλλά της ΑΕΚ. Ο Βέλγος είπε αντίο στους φιλάθλους του Εργοτέλη πετυχαίνοντας δύο γκολ με τα οποία έφτασε τα 22 ενώ σκόραραν και οι Τσέλιος, Ιατρούδης, Σταματάκος με τον Εργοτέλη να έχει ένα τέλειο 20λεπτο με 4 γκολ.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και, με γκολ του Βέλγου επιθετικού και πρώτου σκόρερ του στο 2’, άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν όμως απάντηση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Πέριτς να κάνει το 1-1 δίνοντας νέα τροπή στον αγώνα.

Ο Μπούζας σε προσπάθειά του από το χθεσινό ματς

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έδειχνε ότι οι δύο ομάδες θα θελήσουν να κρατήσουν χαμηλό τέμπο στο ματς, διαφυλάσσοντας τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας. Όλα αυτά μέχρι το 70’.

Σε αυτό το λεπτό ο Κάιπερς σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα, έπειτα από ασίστ του Μπουρσέλη έκανε το 2-1, με τους φιλοξενούμενους να καταρρέουν στη συνέχεια.

Ο Τσέλιος στο 75’ έκανε το 3-1, δύο λεπτά αργότερα ο Ιατρούδης σκόραρε και πάλι για το 4-1, με τον Σταματάκο στο 90’ να διαμορφώνει το τελικό 5-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-παραμονή της ομάδας του.

Εύκολο έργο είχε ο διαιτητής του αγώνα Λάμπρου (Εύβοιας), με βοηθούς τους Παπανικολάου (Κορινθίας) και Λυμπερόπουλο (Αθηνών). Κίτρινες είδαν οι Τσολακίδης, Σταματάκος, Ανδρικόπουλος, Πέριτς.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Μπάτζιος, Μπούζας, Οικονόμου (69’ Μαζουλούξης), Σταμόπουλος (45’ Νικολακάκης), Μπουτσάκης, Κάιπερς (73’ Ιατρούδης), Αγγελόπουλος, Σταματάκος.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Πετρούσης, Τοπαλίδης, Πέριτς, Κούστα (78’ Μπιλάλι), Ζούρκος, Τσολακίδης (58’ Χότζιτς).