Ο Αμπαντά με τον Ντεσπόντοφ στο χθεσινό ματς

«Αποχαιρέτα την εξάδα που χάνεις»… για τον ΟΦΗ σε μια παράφραση του ποιήματος του Καβάφη για την Αλεξάνδρεια. Ο ΟΦΗ μετά την χθεσινή του ήττα στην άδεια Τούμπα για την εμβόλιμη 16η αγωνιστική της Super League από τον ΠΑΟΚ με σκορ 4-0  και σε συνδυασμό με τις νίκες Αστέρα Τρίπολης και Λαμίας απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τον στόχο της εξάδας. Οι Αρκάδες ξέφυγαν στο +8 και η ομάδα της Φθιώτιδας στο +5 και πλέον το ματς της ερχόμενης Δευτέρας με την Λαμία στο “Γεντί Κουλέ” είναι κρίσιμο για να μην μπει ο ΟΦΗ σε περιπέτειες, έχοντας συμπληρώσει 9 ματς χωρίς νίκη (3 ισοπαλίες και 6 ήττες).

ΟΦΗ ΠΑΟΚ

Ο ΟΦΗ προσπάθησε χθες αλλά κατάφερε μόνο για 38΄να φανεί ανταγωνιστικός και να βάλει δύσκολα στον ΠΑΟΚ. Με το που άνοιξε το σκορ στο 38΄ήρθε και η κατάρρευση και μαζί και το δεύτερο γκολ ενώ αν δεν υπήρχε ο Μπάουμαν κάτω από τα δοκάρια το σκορ θα έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις.

Ο Ελβετός ήταν ξανά ο κορυφαίος πιάνοντας δυο πέναλτι στο πρώτο 45λεπτο και κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα απέναντι σε ένα ΠΑΟΚ που έπαιζε με σβηστές μηχανές.

Για μια ακόμα φορά πέραν των αγωνιστικών προβλημάτων φάνηκε ότι η ομάδα έχει έλλειμμα ψυχολογίας καθώς μόλις δέχεται γκολ καταρρέει.

Ο Μελ  που μετράει τρείς ήττες σε ισάριθμα ματς στον πάγκο, προσπάθησε χθες να ανακατέψει την τράπουλα με αλλαγές στην ενδεκάδα (Λαμπρόπουλος αντί Καρώ στο κέντρο της άμυνας, Μπάκιτς δίπλα στον Μεγιάδο, Αμπαντά αριστερό μπακ, Ριέρα αριστερό εξτρέμ) αλλά δεν του  βγήκε.

Ούτε οι αλλαγές στην διάρκεια του ματς είχαν αποτέλεσμα, παρότι στο β΄ μέρος με τον ΠΑΟΚ να κάνει συντήρηση το ματς απέκτησε μια ισορροπία χωρίς ωστόσο ο ΟΦΗ πέρα από κάποια μακρινά σουτ να απειλεί ιδιαίτερα, αντίθετα οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που βρήκαν δυο ακόμα φορές δίχτυα και είχαν και ένα δοκάρι.

Κατάρρευση σε δυο λεπτά

Στο πρώτο 45λεπτο ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά μην αφήνοντας χώρους στον ΠΑΟΚ ο οποίος ωστόσο στην πρώτη του φάση κέρδισε πέναλτι στο 23΄σε χέρι του Βούρου αλλά ο Μπάουμαν είπε όχι στον Σβαμπ.

Στο 38’ από σέντρα του Μπάμπα ο Ντεσπότοφ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και δυο λεπτά αργότερα από προσπάθεια του σκόρερ ο Μπάμπα έκανε το 2-0.

Από κει και πέρα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ΟΦΗ δεν υπήρχε στο γήπεδο αλλά ευτυχώς υπήρχε ο Μπάουμαν που αφού απέκρουσε τις προσπάθειες του Ντεσπότοφ και του Σαμάτα στο 43΄και 44΄, έπιασε και δεύτερο πέναλτι στο 45΄το οποίο κέρδισε ο Σαμάτα από τον Λαμπρόπουλο αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ του ΟΦΗ που κράτησε το σκορ στα επίπεδα ου 2-0.

Ο Λάρσον με τον Τάισον στο χθεσινό ματς
Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ με πανό αποχαιρέτησαν τον Βασίλη Καρρά στην άδεια Τούμπα

«Σβηστό» β΄ μέρος και 4-0

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με τον ΠΑΟΚ να κάνει περισσότερο συντήρηση και τον ΟΦΗ να δημιουργεί προυποθέσεις αλλά χωρίς ουσία, με την επιθετικότητα του να εξαντλείται σε σουτ εκτός περιοχής χωρίς κίνδυνο για τον Κοτάρσκι.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία σε αυτό το διάστημα χάθηκε στο 86΄με τον Ντεσπότοφ να σημαδεύει το δοκάρι, στο 88΄ηρθε το 3-0 από τον Μάρκος Αντόνιο μετά την ασίστ του Ντεσπότοφ και στις καθυστερήσεις ο Μπράντον Τόμας διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ο Ντεσπότοφ χωρίς να υστερήσει κανείς ενώ από τον ΟΦΗ μοναδικός διακριθείς ο Μπάουμαν.

Διαιτήτευσε ο Τσέτσιλας(Καστοριάς).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Έκονγκ, Σάστρε, Σβαμπ (Μεϊτέ 76’), Τσιγγάρας (Οζντόεφ 66’), Κωνσταντέλιας (Τάισον 66’), Μουργκ (Μάρκος Αντόνιο 86’), Ντεσπόντοφ, Σαμάτα (Τόμας 76’).

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπαντα, Μεγιάδο, Μπάκιτς (Τοράρινσον 62’), Νέιρα (Ντίκο 74’), Ριέρα (Μοσκέρα 62’), Τοράλ, Λουίζ Φελίπε.