Απέκτησαν εμπειρίες Μεσσαρά και Θησέας

Με πέντε αθλητές και μια αθλήτρια συμμετείχε η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς στο Κύπελλο Εφήβων στο ξίφος μονομαχίας που διεξήχθη στην Αθήνα. Στους έφηβους ανάμεσα σε 67 αθλητές από 14 έως 17 ετών ο Παύλος Γρηγοριάδης κατάφερε περνώντας τον πρώτο γύρο να επιβληθεί σε 2 νοκ άουτ αγώνες και να μπει στους 16 καλύτερους.

Εκεί σταμάτησε στον μετέπειτα μεταλλιούχο και πιο έμπειρο Κεσκινίδη  (ΟΣΑ ) καταλαμβάνοντας την 15η θέση. Οι Χατζηγεωργίου και Μαλλιαράκης πέρασαν τον πρώτο γύρο, νίκησαν και σε ένα νοκ άουτ και σταμάτησαν πριν την 16αδα. Τελικές θέσεις: Χατζηγεωργίου 22η και Μαλλιαράκης 31η.

Ο Αντρέας Μπουχαλάκης με 2 νίκες στη πουλ πέρασε τον πρώτο γύρο αλλά δεν κατάφερε να νικήσει στο νοκάουτ και περιορίστηκε στην 44η θέση στη τελική κατάταξη. Ο Δημήτρης Χρονάκης πάρα την μια νίκη που κατάφερε στη πουλ δεν πέρασε στα νοκάουτ και κατέλαβε την 56η θέση στους 67 αθλητές.

Στις Νεάνιδες η Αλκυόνη Χατζηδάκη, μόνη εκπρόσωπος της Μεσσαράς, κατάφερε τρεις νίκες στη πουλ,στο πρώτο νοκάουτ, νίκησε και μπήκε στις 32 αλλά σταμάτησε στην Κολλέτσου που στη συνέχεια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. 62 αθλήτριες στον αγώνα και η Χατζηδάκη πήρε την 31η θέση.

“Η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς συγχαίρει τους αθλητές της τους γονείς που συνόδεψαν την αποστολή και συμπαραστάθηκαν στα παιδιά και στον προπονητή τους και ευχαριστεί για ακόμα μια φορά την κοινοπραξία ANEK-BLUΕ STAR FERRΙΕS για την διευκόλυνση σε ένα ακόμα ταξίδι μας” αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου.

Επέστρεψε με εμπειρίες ο Θησέας

Με πολλές εμπειρίες επέστρεψαν οι αθλητές του Θησέα από το Κύπελλο Εφήβων-Νεανίδων στο ξίφος μονομαχίας που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις ξιφασκίας στο ΟΑΚΑ.

Στους έφηβους αγωνίστηκαν οι Τζωρτζάκης Πέτρος (19ος), Καστανάκης Μιχαήλ (49ος), Σύρμος Μιχαήλ (60ος) και στις νεάνιδες η Μελαμπιανάκη Ελένη (28η). Το Δ.Σ. συγχαίρει τους αθλητές και ευχαριστεί την ΑΝΕΚ για την βοήθεια στις μετακινήσεις του συλλόγου.