Στιγμιότυπο από το χθεσινό ντέρμπι στα Περβόλια

Το πάλεψε ο Γιούχτας όσο μπορούσε χθες στα Περβόλια αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα των Χανίων που πήραν τελικά τη νίκη με σκορ 4-1 στο κρητικό ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής του Νοτίου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2.

Τα Χανιά πέτυχαν  τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, δίνοντας συνέχεια μετά το “διπλό” επί του Παναθηναϊκού Β’ και διατήρησαν την απόσταση τους από την κορυφή. Από την άλλη ο Γιούχτας προσπάθησε,  κράτησε για ένα ημίχρονο, ισοφάρισε αλλά δέχθηκε γρήγορα το δεύτερο γκολ και στο τέλος κατέρρευσε, παραμένοντας σε δύσκολη βαθμολογική  θέση.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο με τον Γιούχτα να στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και να κρατά σε απόσταση τους επιθετικούς των γηπεδούχων.

Στο β΄ μέρος το ματς άνοιξε με τα Χανιά να ανοίγουν το σκορ και τον Γιούχτα να ισοφαρίζει. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα αποδείχθηκε το δεύτερο γκολ των Χανίων που σημειώθηκε πολύ γρήγορα μετά το 1-1 και στο τέλος τα Χανιά πέτυχαν άλλα δυο γκολ και έδωσαν στη νίκη τους διαστάσεις θριάμβου.

Το σκορ άνοιξε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 53΄ο Μάναλης, το οποίο κέρδισε ο Τσέλιος από τον Λώλη.

Τα Χανιά τίμησαν Τσανή, Μπουρσέλη και Μπουτσάκη που φόρεσαν τη φανέλα τους

Ο Γιούχτας απάντησε αμέσως μετά όταν στο 61’ μια από τις αλλαγές που έκανε ο Ανυφαντάκης, ο Μπρους, με κεφαλιά από κοντά έπειτα από κόρνερ ισοφάρισε το σκορ, ωστόσο τα Χανιά δεν πτοήθηκαν από αυτό το γεγονός, βγαίνοντας στην επίθεση οπότε και κατάφεραν να πετύχουν τρία τέρματα μέχρι το τέλος.

Το πρώτο από αυτά ήταν από τον Λεμονή στο 69’ με κοντινό πλασέ, το επόμενο σημειώθηκε από το δυνατό βολέ από κοντά του Μάναλη στο 79’′ και το τελικό 4-1  ήρθε στο χρόνο των καθυστερήσεων από το σουτ του Μούλερ, που κατέληξε στην γωνία του Πρινιωτάκη.

Διαιτήτευσε ο  Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου) με βοηθούς τους Δασκαλομαρκάκη (Ρεθύμνου), Βλαχάκη (Ρεθύμνου).

ΧΑΝΙΑ: Κλέιμαν, Κατσούρι (81’ Τσορνομάς), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σιλά (10’ λ.τρ. Σερβιλάκης), Ντίας (81’ Μούλερ), Λεμονής, Τσέλιος (66’ Πέιος), Μανουσάκης, Μάνος (66’ Κόλα), Μάναλης.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Πρινιωτάκης, Τσίρης, Κορνιλάκης (55’ λ.τρ. Γελαδάρης), Θεοδωράκης, Πολυχρόνης (72’ Ροβίθης), Κόλα, Λώλης (81’ Κίσσας), Νοικοκυράκης, Μπουτσάκης (55’ Μπρους), Κωστανάσιος (55’ Μπουρσέλης), Αλεξόπουλος.