Ο Μασάδο κέρδισε το πέναλτι και πέτυχε το μοναδικό γκολ του Ηροδότου χθες στην ήττα από τη Λάρισσα

Ανταγωνιστικός μόνο για ένα ημίχρονο στάθηκε ο Ηρόδοτος χθες στο AEL FC Arena  κόντρα στη Λάρισα. Η ομάδα της Αλικαρνασσού γνώρισε την ήττα με σκορ 4-1 και ουσιαστικά αποχαιρέτησε το Κύπελλο έχοντας χάσει και στην πρεμιέρα από τον Απόλλωνα Πόντου εντός με 1-0. Αντίθετα η Λάρισα μετά την ήττα από τον Πανιώνιο στην πρεμιέρα, πήρε το πρώτο της τρίποντο και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για πρόκριση.

Σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που παρατάχθηκαν με «ρεζέρβες»  ο Γιώργος Λυρώνης δεν είχε περιθώρια για εκτεταμένο ροτέισον χρησιμοποιώντας κατά τα 8/11 την ενδεκάδα του Καυτατζογλείου. Ωστόσο στο α’ μέρος ο Ηρόδοτος είχε καλή παρουσία και κόντραρε στα ίσα την αντίπαλο του

Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ στο 5’ με το δοκάρι του Μπαργκάν. Η υπεροχή τους «καρποφόρησε» στο 22’ με τον Νούνιτς να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε την ίδια εικόνα αφού μετά το δεύτερο γκολ ο Ηρόδοτος παρέδωσε τα όπλα δεχόμενος τρία γκολ σε διάστημα 13’.

Η Λάρισα διπλασίασε το σκορ στο 56’ με τον Μπαργκάν ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε στο 63’ το 3-0 και πέντε λεπτά αργότερα (68’) ο Νούνιτς έκανε το 4-0.

Ο Ηρόδοτος πέτυχε  το γκολ της τιμής στο 80’ όταν ο Μασάδο μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε από τον Γκοΐκοβιτς διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Διαιτήτευσε  ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας). Κίτρινες είδαν οι  Μπέρτος, Φατιόν,  Μάκο, Κοντογιάννης, Μπάμπης, Προβυδάκης

ΛΑΡΙΣΑ: Παϊτέρης, Μπέρτος, Χούμπτσεφ, Γκόλιας, Γκοΐκοβιτς, Φατιόν, Μπάλλας (75’ Πινακάς), Κόεφ (60’ Χοτζάλι), Νούσιος, Μπαργκάν (67’ Φρίουι), Νούνιτς.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κουράκης, Προβυδάκης (73’ Δαμιανάκης), Μπάμπης, Κανδυλάκης, Γιαλούσης, Κασαπάκης, Φραγκουλάκης (70’ Αργκιλέσι), Μάκο, Μασάδο, Κοντογιάννης, Κωνσταντινίδης (67’ Αμαραντίδης).

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ  ΤΟΥ 8ου ΟΜΙΛΟΥ

1. Πανιώνιος 3 (1 παιχνίδι)
  2. Απόλλων Π. 3 (1 παιχνίδι)
  3. Λάρισα 3 (2 παιχνίδια)
  4. Ηρόδοτος 0 (2 παιχνίδια)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Λυρώνης:  «Ευχαριστημένος  από την προσπάθεια»

Παρά την ήττα ο Γιώργος Λυρώνης εξέφρασε την ικανοποίησή του για την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του.

Στις δηλώσεις που έκανε αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο υπηρεσιακός τεχνικός του Ηρδότου ανέφερε: «Ξέραμε ότι ο βαθμός δυσκολίας ήταν μεγάλος.

Πιο έτοιμη ομάδα από εμάς η Λάρισα, καθώς έχει παιχνίδια στα πόδια της και είναι μια κατηγορία πάνω.

Εγώ έμεινα ευχαριστημένος από την προσπάθεια, κάναμε την προσπάθειά μας στο σημερινό παιχνίδι και τώρα έχουμε το μυαλό μας το παιχνίδι της Κυριακής γιατί θέλουμε να πάρουμε τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα».

Η αποστολή του Ηροδότου θα πάρει σήμερα τον δρόμο της επιστροφής και θα βρίσκεται στην βάση της αύριο το πρωί για να ξεκινήσει προετοιμασία για την αναμέτρηση με τον Αήττητο την Κυριακή στην Νέα Αλικαρνασσό.