ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ: «Χρυσός» ο Ηρακλειώτης Βασίλης Κακουλάκης
Ο Κακουλάκης με το χρυσό μετάλλιο

Θρίαμβος για τον Βασίλη Κακουλάκη που κατέλαβε την πρώτη θέση στο Μεσογειακό Κύπελλο Κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων (αγόρια 15-16 ετών, κορίτσια 13-14 ετών) που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Ο Ηρακλειώτης αθλητής που ανήκει στον Ωρίωνα αι προπονείται με την Βάνα Μπακούση τερμάτισε στον αγώνα 5χλμ σε χρόνο 58.58.22.

“Στόχος μου ήταν το μετάλλιο και τα κατάφερα. Είμαι πολύ χαρούμενος και ανέβηκα στο βάθρο και μάλιστα στην 1η θέση. Είναι η δεύτερη φορά που συμμετέχω με την Εθνική. Είχα προετοιμαστεί πολύ με την πρπονήτριά μου κα Μπακούση και είμαι σε καλή κατάσταση. Ευχαριστώ την κα Μπακούση, την ΚΟΕ, τους κ. Γκέκα και Γιαννιώτη και την οικογένειά μου” μας είπε ο ταλαντούχος κολυμβητής που έχει όλο το μέλλον μπροστά του.

Στον αγώνα δεύτερος ήταν ο ο Ιταλός Νταβίσε Γκρόσι (59.01.00), που είχε τερματίσει δεύτερος στο πρόσφατο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στις Σεϋχέλλες.

Στα κορίτσια, η Ελένη Νανούλη τερμάτισε στην έβδομη θέση με επίδοση 1:08.02.97.

Στο Βελιγράδι βρίσκονται μαζί με τους αθλητές, ο προπονητής Νίκος Γκέκας και ο τεχνικός σύμβουλος του αθλήματος στην ΚΟΕ, Σπύρος Γιαννιώτης (αρχηγός αποστολής).