Φάση από το ματς του πρώτου γύρου στο Ατσαλένιο

Τις πολλές απουσίες πλήρωσε ο ΠΟΑ στον Κορυδαλλό γνωρίζοντας την ήττα από την Προοδευτική με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Παρά την ήττα πάντως ο ΠΟΑ παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας και μάλιστα διατήρησε την διαφορά του από τις ομάδες που βρίσκονται από κάτω, αφού έχασαν τόσο ο ΑΟ Υπάτου όσο και ο ΑΟΑΝ.

Οι σημαντικές απουσίες επηρέασαν την ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η  Προοδευτική βρίσκοντας τον τρόπο να σκοράρει και να πάρει τους τρεις βαθμούς κόβοντας το θετικό σερί της ομάδας του Ατσαλένιου.

Ο ΠΟΑ αγωνίστηκε χθες χωρίς τους Καϊμακαμούδη, Νύκταρη, Σφυρογιαννάκη, Μέμμο ενώ από την άλλη έκανε ντεμπούτο ο Αργκιλέσι. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 2’ όταν από φάουλ του Βουργουντζή και  κεφαλιά του  Τσακίρη, ο Καβουσάκης απέκρουσε και στη συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Στο 10’ από γύρισμα του  Σταθόπουλου οι αμυντικοί του ΠΟΑ έδιωξαν  πριν ο Λαζαρίδης σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Νέα ευκαιρία για την Προοδευτική στο 22’ όταν από φάουλ του Λαζαρίδη και  κεφαλιά  του Σταθόπουλου ο Καβουσάκης απέκρουσε και πάλι αποτελεσματικά.

Ο ΠΟΑ πήγε να απαντήσει με το σουτ του Δαμιανάκη στο 25’ που απέκρουσε ο Χαλκίδης. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου έγινε στο 41 με το φάουλ Βουργουντζή  να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Ό,τι δεν κατάφερε η Προοδευτική στα πρώτα 45 λεπτά το πέτυχε στην πρώτη της επίθεση στην επανάληψη ανοίγοντας το σκορ. Στο 50΄ ο Τσακίρης με σουτ στην κλειστή γωνιά του Καβουσάκη έκανε το 1-0 με το γκολ αυτό να κρίνει την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα με τον ΠΟΑ λόγω και των απουσιών του να μην μπορεί να βρει ρυθμό παρά την προσπάθεια του να απαντήσει. Η πιο καλή στιγμή για την ομάδα του Ατσαλένιου ήταν ένα σουτ  Γιακουμάκη στο 75’ που  η μπάλα πέρασε άουτ.

Διαιτήτευσε ο Δημητρακόπουλος(Αθήνας).

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Χαλκίδης, Μαγκάκης, Μανδαμαδιώτης, Νικολόπουλος, Παπαγεωργίου, Ξενοπανάγος (63’ Ξυγκάκης), Τσακίρης, Θεοδωρίδης, Σταθόπουλος, Λαζαρίδης, Βουργούντζης (Ανδριανόπουλος).

ΠΟΑ: Καβουσάκης, Νάτος (72’ Μπέης), Ζέλιος, Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Ψαράς, Χατζηανδρέου (57’ Κασωτάκης), Βοργιάς, Χαρίτος, Γιακουμάκης Αργκιλέσι. (82’ Ψαρράς).