ΑΛΜΥΡΟΣ ΟΜΑΔΑ

Ακόμα πιο γερά στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής πατάει ο Αλμυρός μετά τη χθεσινή του νίκη με 1-0 στο Γάζι σε βάρος του Ελλοπιακού για την 21η αγωνιστική του 4ου ομίλου.

Η ομάδα του Μανώλη Σουτζή θα μπορούσε να πανηγυρίσει μια σαφώς μεγαλύτερη σε έκταση νίκη, εάν δε σπαταλούσε αρκετές ευκαιρίες αλλά έστω κι έτσι, κρατάει το σημαντικό τρίποντο που τη φέρνει πλέον στην τέταρτη θέση και με παιχνίδι λιγότερο από τον ισόβαθμό της Αρη Πετρούπολης.

Ο Αγγελος Καστελλιανάκης που πρόσφατα έγινε πατέρας για 2η φορά, …κέρασε με γκολ τους συμπαίκτες του και τους φίλους της ομάδας, χαρίζοντας ακόμα ένα τρίποντο στον Αλμυρό.

Ο έμπειρος σέντερ φορ αξιοποίησε στο 28’ την ασίστ του Πιερτζακόμι, νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν μπει δυνατά στην αναμέτρηση, θέλοντας να αιφνιδιάσουν την ομάδα της Βοιωτίας και τα κατάφεραν.

Ο Κέρι έχασε αρκετές ευκαιρίες στο χθεσινό ματς του Αλμυρού, ωστόσο αυτό δεν στοίχισε στην ομάδα του
Στιγμιότυπο από τη χθεσινή νίκη της ΓΕΗ

Ο Κυριαζής που ήταν σε πολύ καλή μέρα, σταμάτησε τους Πιερτζακόμι, Καστελλιανάκη, Κοντογιάννη στις πρώτες μεγάλες ευκαιρίες του Αλμυρού ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 24’ με τον Μπρούνο, με τον Χανιωτάκη να πραγματοποιεί δύσκολη επέμβαση.

Ο Αλμυρός συνέχιζε να πιέζει και μετά το γκολ που πέτυχε, ψάχνοντας ένα δεύτερο τέρμα. Ο Κυριαζής ωστόσο είπε και πάλι «όχι» στους Καστελλιανάκη, Κέρι στις ευκαιρίες που είχαν πριν τελειώσει το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Μανώλη Σουτζή διαχειρίστηκαν χωρίς να κινδυνεύσουν ιδιαίτερα, το προβάδισμά τους.

Στο 61′ ο Ελλοπιακός απείλησε με τον Ριζάι αλλά ο Χανιωτάκης απέκρουσε ενώ στο 80’ και στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Κυριαζής ύψωσε το ανάστημά του για πολλοστή φορά, σταματώντας τους Κέρι, Τουργαΐδη.

Εικόνα εντός και εκτός του γηπέδου χθες στο Γάζι
Με τη νίκη επί της ΑΕΚ ο Ηρόδοτος πλησίασε τον πρωτοπόρο ΑΟΤ

Ο Ρεθυμνιώτης διαιτητής Καλυβιανάκης κράτησε αρκετά λεπτά καθυστερήσεις, δείχνοντας στην τελευταία φάση να συνεχιστεί ο αγώνας σε μαρκάρισμα εντός της περιοχής παίκτη των φιλοξενουμένων.

ΑΛΜΥΡΟΣ: Χανιωτάκης, Αγαπάκης, Παπαδομιχελάκης, Πιερτζακόμι, Καστελλιανάκης (65’ Τουργαΐδης), Χαντί (65’ Σουρνάκης), Γιαλούσης, Κοντογιάννης (80’′ Πακιουφάκης), Ενγκουέμ, Κέρι (80’ Βουιδάσκης), Πατινιώτης (80’ Ρέγες).

ΕΛΛΟΠΙΑΚΟΣ: Κυριαζής, Αχείμαστος, Χασάι, Τσέλιος, Βιέννας, Χατζηλάμπρος, Ρεσβάνης (79′ Καλαμπόκας), Μεγάλος (79′ Λάουρεν), Σπανός, Μπρούνο, Ριζάι (79′ λ.τ. Τζόρνταν).