Ο Στρατηγάκης

Ηρακλειώτικες διεθνείς επιτυχίες είχαμε χθες σε συγχρονισμένη κολύμβηση, πάλη και σε taekwondo.  O αθλητής taekwondo του “Τάλως” Ηρακλείου Λευτέρης Στρατηγάκης κατέκτησε δύο μετάλλια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Κροατίας. Μετά τη Μαρία Χρυσουλάκη που κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό και χάλκινο στο ατομικό, στο βάθρο των νικητών ανέβηκε δύο φορές και ο Λευτέρης Στρατηγάκης.

Η Γιαλαμά στο βάθρο (μέση)
Η Πρεβολαράκη

Ο νεαρός αθλητής κατέκτησε  το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία ομαδικές τεχνικές – TULL Ανδρών και το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία μάχης έως – 58 κιλά Ανδρών. ‘’Συγχαρητήρια στον Λευτέρη για τις εξαιρετικές του εμφανίσεις. Είμαι πολύ περήφανος για τους αθλητές μου’’ δήλωσε ο προπονητής του Α.Γ.Σ TAEKWONDO “ΤΑΛΩΣ” Ηρακλείου, Ηλίας Τζανίδης. Στη συγχρονισμένη και στο OPEN de France, που γίνεται στο Παρίσι, στο πλαίσιο των World series της FINA (ο τελικός θα γίνει στην Αθήνα) η Ηρακλειώτισσα αθλήτρια του Ωρίωνα Κρύστη Γιαλαμά μαζί με την Ελένη Φραγκάκη (από ΝΟΒΑ) κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο τεχνικό ντουέτο με 82,7753β.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Ζελαρντόν /Λουνέλ από τη Γαλλία με 83,7000 β., ενώ το χάλκινο πήραν οι Μπουρίτσκι /Νασεέ από το Ισραήλ με 82,4852β.

Τα κορίτσια της Ελλάδας πήραν και την 4η θέση στο ελεύθερο ντουέτο (αναπλ. Ιφ. Κρομμυδάκη).  Να σημειώσουμε ακόμη ότι η Μεσαρίτισσα αθλήτρια πάλης Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.