παίκτες του Εργοτέλη πανηγυρίζουν

Στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις επανήλθε ο Εργοτέλης μετά από το «μαύρο» διάστημα των 34 ημερών, στο οποίο αποκόμισε μόλις ένα βαθμό σε 6 αγωνιστικές.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέτριψαν με 4-0 τον ΟΦ Ιεράπετρας, στη δεύτερη μεγαλύτερη σε έκταση φετινή τους νίκη (μετά το 6-0 επί της Δόξας) και στο πρώτο κρητικό ντέρμπι της κατηγορίας που ολοκληρώθηκε με παραπάνω από ένα τέρμα!

Παρ’ ότι η συμμετοχή στα πλέι οφ δεν «κλειδώθηκε» χθες λόγω της νίκης της Παναχαϊκής στο 96’, είναι σαφές ότι οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη, παίρνοντας και ψυχολογία από αυτό τον θρίαμβο, κρατούν την τύχη τους στα… πόδια τους ενόψει των τελευταίων εξορμήσεων στην κανονική περίοδο, σε Πάτρα και Λάρισα. Από την άλλη πλευρά, ο ΟΦΙ παραμένει σε δεινή θέση όσον αφορά την προσπάθεια που κάνει να ανανεώσει την παρουσία του στη Σούπερ Λιγκ 2.

Στα αξιοσημείωτα της χθεσινής αναμέτρησης για τον Εργοτέλη, ήταν ότι τα τρία από τα τέσσερα γκολ επιτεύχθηκαν από παίκτες που δεν είχαν ξανασκοράρει φέτος, με εκείνο του Πέιου βέβαια από απόσταση 50 και πλέον μέτρων, να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Γρήγορο προβάδισμα

Μόλις στο ένατο λεπτό οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για την άνετη επικράτησή τους. Ο Μανουσάκης ελίχθηκε όμορφα από αριστερά και τροφοδότησε στο ύψος του πέναλτι τον Κωστανάσιο, ο οποίος με πλασέ άνοιξε λογαριασμό στο φετινό πρωτάθλημα, έστω και κάπως αργά.

Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για τους παίκτες του Εργοτέλη.

Στο 13’ ο Αθανασόπουλος απέκρουσε το επικίνδυνο σουτ του Μπουρσέλη έξω από την περιοχή και τρία λεπτά αργότερα ο Τσέλιος πλάσαρε άουτ σε τετ α τετ μετά από πάσα του Κόνραντ.

Τελικά το 2-0 έγινε στο 32’, όταν ο Μανουσάκης μετά από λάθος πάσα του Μασουέρο, σούταρε εκτός περιοχής και αφού η μπάλα κόντραρε στον Χατζητερζόγλου, «αναπαύθηκε» στα δίχτυα του ΟΦΙ. Με τον τρόπο αυτό, ο πρώτος σκόρερ του Εργοτέλη στο πρωτάθλημα έφθασε τα 7 τέρματα.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ηρακλείου φρόντισε να διαχειριστεί το προβάδισμά της, δίνοντας τη μπάλα στον αντίπαλο και χτυπώντας στις αντεπιθέσεις.

Ο ΟΦΙ είχε κάποιες «επισκέψεις» στα καρέ του Κατσιμήτρου κι ένα κάθετο δοκάρι με τον Ντάλα Κόστα στο 84’ (η μπάλα μάλιστα στην επαναφορά βρήκε στην πλάτη του τερματοφύλακα που τη μπλόκαρε μετά) αλλά δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Έτσι, ο Εργοτέλης κατάφερε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Στο 92’ ο Πέιος έπιασε έναν «κεραυνό» από πολύ μακρινή απόσταση που κατέληξε στο «παραθυράκι» της εστίας του ΟΦΙ και στην τελευταία φάση του αγώνα (94’), ο Κοκκίνης που είχε μπει αλλαγή, αξιοποίησε τη μπαλιά του Κατσούρι και με ωραίο πλασέ, πέτυχε κι εκείνος το πρώτο του τέρμα.

Δοκάρι είχε και ο Εργοτέλης στο 74’, σε εκτέλεση φάουλ του Ποζατζίδη.

Εύκολο έργο είχε ο διαιτητής Τζαμουτζαντώνης (Χίου).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης, Μποτέ (24’ λ.τ.Κατσούρι), Πέιος, Τσέλιος (84’ Κόλα), Μπουρσέλης (84’ Κοκκίνης), Κωστανάσιος (57’ Πατρινός), Μανουσάκης, Κόνραντ (46’ Μπουτσάκης).

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ: Αθανασόπουλος, Μασουέρο, Χατζητερζόγλου (60’ Τσιλιγγίρης), Ζήσης, Βογιατζής, Φουάσης (46’ Αρναούτογλου), Ντούνης (53’ Κούστα), Ντάλα Κόστα, Μπαράτα (53’ Γκίνη), Καψάλης (83’ Πριόνας).

ΤΑΟΥΣΙΑΝΗΣ: «Νίκη που τη θέλαμε πολύ»

Στη σημασία της χθεσινής νίκης από βαθμολογικής και ψυχολογικής άποψης, αναφέρθηκε ο προπονητής του  Εργοτέλη, Γιάννης Ταουσιάνης:

«Ήταν μια νίκη την οποία είχαμε πολύ μεγάλη ανάγκη, για ευνόητους λόγους. Ερχόμασταν από μια σειρά αγώνων με αρνητικά αποτελέσματα, στους οποίους πάντως το αγωνιστικό πρόσωπο της ομάδας μας, δεν ήταν κακό, αντίθετα, ήταν πολύ καλό. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Ήταν μια δίκαιη νίκη, βάσει ευκαιριών. Σίγουρα το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, γιατί ο ΟΦΙ είχε και αυτός τα δικά του καλά διαστήματα και προσπάθησε στο γήπεδο».

Ο Νίκος Πέιος, που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Εργοτέλη, σχολίασε:  «Ήμασταν σε δύσκολη κατάσταση, όμως επιτέλους βγάλαμε αντίδραση. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι και βάλαμε 4 γκολ. Ο στόχος είναι τα πλέι-οφ και μένουν δυο παιχνίδια όπου θα κάνουμε τα πάντα για να τα καταφέρουμε».

ΣΌσο για το τρομερό γκολ που έβαλε, τόνισε: «Ήρθε η μπάλα, το πίστεψα, έκανα καλό κοντρόλ και τα υπόλοιπα απλά έγιναν».

Ο Σωτήρης Κοκκίνης που επίσης άνοιξε… λογαριασμό στα γκολ,  επεσήμανε: «Ο στόχος είναι να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται και πιστεύω ότι όλα είναι εφικτά με την ομάδα που έχουμε. Αν δει κανείς όλα τα ματς, θα διαπιστώσει την υπεροχή μας».