ΗΡΟΔΟΤΟΣ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

Ανεπηρέαστος επέστρεψε από την διακοπή του πρωταθλήματος ο Ηρόδοτος. Οι «κυανόλευκοι» στην επανέναρξη του πρωταθλήματος έδειξαν πανέτοιμοι επικρατώντας άνετα με σκορ 3-0 του Πλατανιά. Με τη νίκη του αυτή ο Ηρόδοτος έφτασε τους 10 βαθμούς και συγκατοικεί με άλλες τέσσερις ομάδες στην 2η θέση.

Από την άλλη πλευρά ο Πλατανιάς συνέχισε από κει που είχε  σταματήσει καθώς γνώρισε την 4η του ήττα σε 5 παιχνίδια και παρέμεινε τελευταίος με ένα μόλις  βαθμό.

Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά «κλείδωσαν» το τρίποντο από το πρώτο μέρος με τα δύο γκολ που σημείωσε ο Δημήτρης Κοιλιάρας, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ποτουρίδης λίγο πριν από το τέλος.  Οι νικητές εκτός από τα τρία γκολ είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Μυλωνά και πολλές ακόμα ευκαιρίες.

Το σκορ άνοιξε στο 23’ όταν ο Κοιλιάρας έκανε το σουτ και νίκησε τον Πενταράκη  για το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα (28’) ήρθε και το δεύτερο γκολ, όταν μετά από σέντρα του Μυλωνά ο Κοιλιάρας και πάλι από κοντά έκανε το 2-0, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους με τον Ηρόδοτο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση και αφού στο 75’ έχασαν πέναλτι (από μία σέντρα του Λούσι η μπάλα βρήκε το χέρι του Ίμερι )με τον Μυλωνά να σουτάρει άουτ έφτασαν τελικά στο 3-0 μετά από δυο λεπτά (77’) όταν, ο γκολκίπερ του Πλατανιά έκανε κακή έξοδο ο Μυλωνάς πήρε την κεφαλιά και ο Ποτουρίδης από κοντά σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-0.

Διαιτήτευσε ο Μόσχου(Λασιθίου)

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Γεωργίου, Χαρίτος, Κανδηλάκης, Καργιωτάκης, Λούσι, Κίσσας (87’ Δασκαλάκης), Καλαμιώτης (61’ Κοντογιάννης), Κοιλιάρας, Γκίνη (78’ Ζαφείρης), Μυλωνάς, Ποτουρίδης

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Πενταράκης, Γκένγκα, Ιμέρι, Γκολόσι, Κατσαρός, Γιαννικάκης, Μποντούρι, Γελαδάρης, Γιακουμάκης, Πάχης, Καρβουνής.

ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ Ο ΞΥΔΑΚΗΣ

«Μου άρεσε η εικόνα μας…»

Ικανοποιημένος από τη νίκη αλλά και την εμφάνιση του Ηροδότου έμεινε ο Ανδρέας Ξυδάκης. Στις δηλώσεις του για το ματς ο τεχνικός της ομάδας της Νέας Αλικαρνασσού ανέφερε: «Ήταν ματς πρεμιέρας, μπήκαμε πολύ καλά από την αρχή και μέχρι το 35ο λεπτό μου άρεσε η εικόνα που έβλεπα.

Είχαμε υπομονή στις φάσεις μας και ευτυχήσαμε να βάλουμε γκολ. Στο τελευταίο πεντάλεπτο χάσαμε λίγο την συνοχή μας και αυτό με προβλημάτισε. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε καλά και μετά το 3-0 ήταν διαχείριση. Στην συνέχεια εξοικονομήσαμε ενέργεια. Ήθελα να δω κάποια πράγματα γιατί θα είναι δύσκολη συνέχεια. Παιχνίδι με παιχνίδι θα βρούμε το ρυθμό μας».