Οι παίκτες του ΟΦΗ πανηγυρίζουν το γκολ του Μπαλογιάννη ;χθεσινό φιλικό
Οι παίκτες του ΟΦΗ πανηγυρίζουν το γκολ του Μπαλογιάννη στο χθεσινό φιλικό

Ανατροπή…ψυχολογίας πέτυχε χθες ο ΟΦΗ στο ΕΑΚ Βόλου, νικώντας με 2-1 τον Ατρόμητο στον μικρό τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά κι ενώ μέχρι το 89’, έχανε με 1-0!

Δύο στατικές φάσεις, ένα καλοχτυπημένο φάουλ του Μπαλογιάννη στο 89’ και μια κεφαλιά του Φαν Ντάινεν στο 91’ από φάουλ του Ντε Γκούζμαν και κεφαλιά του Βούρου στο δοκάρι, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ατρόμητος είχε ανοίξει το σκορ στο 46’ με τον Κωτσόπουλο.

Η νίκη αυτή μπορεί να αλλάξει την ψυχολογία της ομάδας αλλά για να ελπίζει σε κάτι καλύτερο φέτος ο ΟΦΗ, πρέπει να αλλάξουν και πολλά ακόμα σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι. Χθες για μια ακόμα φορά το συγκρότημα του Νιόπλια ενώ είχε τη θέληση δεν διέθετε τις ιδέες και τις εμπνεύσεις για να απειλήσει. Το έκανε με έναν τρόπο που δεν είναι και το…καλύτερό του, δηλαδή, τις στατικές φάσεις.

Στα θετικά, μπορεί να προσμετρηθεί και το γκολ του Φαν Ντάινεν, το πρώτο του με τον ΟΦΗ. Ο Ολλανδός μπορεί να μη φάνηκε ιδιαίτερα αλλά παίζοντας σέντερ φορ στο β’ μέρος, πήρε το «ριμπάουντ» στη φάση του 91’ και πέτυχε το γκολ της νίκης που ίσως τον βοηθήσει να πατήσει πιο γερά.

Ο Κοροβέσης σε μία προσπάθειά του στη χθεσινή αναμέτρηση

Στο πρώτο μέρος ο Νιόπλιας παρέταξε την ομάδα με 4-3-3 (χωρίς καμία από τις μεταγραφές) με Σωτηρίου στο τέρμα, τους Ουές, Διαμαντή, Γιαννούλη, Λυμπεράκη στην άμυνα, τους Μεγιάδο, Νέιρα, Μπαλογιάννη στη μεσαία γραμμή και τους Γρίβα, Καστάνιος, Σαρδινέρο στην επίθεση.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν πολύ μέτριο ποιοτικά με τις δυο ομάδες να ταλαιπωρούν τη μπάλα στο κέντρο. Ο ΟΦΗ μπήκε λίγο καλύτερα αλλά είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Στο 8’ είχε μια καλή φάση με τον Καστάνιος να παίρνει από τον Νέιρα και να σουτάρει για να αποκρούσει ο Πίριτς ενώ στο 44΄ ο γκολκίπερ του Ατρομήτου, απέκρουσε και το σουτ του Μπαλογιάννη.

Ο Ατρόμητος είχε μόνο μια καλή στιγμή, το δοκάρι του Πιζάνο  στο 20’ με μακρινό σουτ.

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, η ομάδα του Λόπεθ αιφνιδίασε τον ΟΦΗ και με γκολ του Κωτσόπουλου, άνοιξε το σκορ (1-0).

Ο Νιόπλιας άλλαξε αρχικά Καστάνιος και Σαρδινέρο με Φαν Ντάινεν (έπαιξε φορ) και Κοροβέση (εξτρέμ από αριστερά) ενώ από το 58’ πέρασαν στο ματς Ντε Γκούζμαν, Πασαλίδης αντί Νέιρα, Γιαννούλη, στο 70’ οι Καμάου, Νοικοκυράκης, Μαρινάκης αντί των Γρίβα, Λυμπεράκη, Ουές και στο 82’ ο Βούρος αντί του Διαμαντή.

Στο 89’ ο Μπαλογιάννης με φάουλ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φαν Ντάινεν με κεφαλιά, έκαναν την ανατροπή χαρίζοντας τη φιλική νίκη στην ομάδα του Ηρακλείου.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές (70’ Μαρινάκης), Λυμπεράκης (70’ Νοικοκυράκης), Διαμαντής, Γιαννούλης (58’ Πασαλίδης), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης, Νέιρα (58’ Ντε Γκούζμαν), Καστάνιος (46’ Φαν Ντάινεν), Γρίβας (70’ Καμάου), Σαρδινέρο (46’ Κοροβέσης)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Πίριτς (46′ Μανδάς), Νταβιώτης, Χατζηισαίας, Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο, Σάλομον, Νάτσος, Πισάνο (66′ Κουλούρης), Μουνίθ (62′ , Καρτάλης (62′ Τζαβίδας), Κοτσόπουλος (66′ Σπιριντόνοβιτς).

• Την πρώτη θέση στο τουρνουά πήρε ο Αστέρας Τρίπολης κερδίζοντας με 1-0 τον Βόλο στον τελικό,με σκόρερ τον Μπενίτο στο 46.