Ο Σπυριδάκης (δεξιά) με καλάθι στην εκπνοή του αγώνα χάρισε στην Αναγέννηση τη νίκη - πρόκριση στους τελικούς

Πήραν …σκούπες η Αναγέννηση με το Ρέθυμνο και διπλασιάζοντας τις νίκες τους στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΚ, έκλεισαν ραντεβού στους τελικούς.

Τα παιχνίδια που έγιναν στο κατάμεστο κλειστό Αλικαρνασσού, δεν ήταν για καρδιακούς αφού κρίθηκαν στη λεπτομέρεια.

Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου «απέδρασε» με 69-67 από την έδρα του Ηροδότου και με την 11η συνεχόμενη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, πέρασε στους τελικούς των πλέι οφ για πρώτη φορά από το 2003, όπου μάλιστα θα έχει και το πλεονέκτημα έδρας (το 2011 είχε χάσει από τον Ηρόδοτο σε παιχνίδι που είχε τον χαρακτήρα τελικού αλλά ήταν στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής).

Νωρίτερα, το Ρέθυμνο είχε «τσεκάρει» το πρώτο εισιτήριο για τους τελικούς, με το 2-0 κόντρα στο «Ηράκλειο» ΟΑΑ που πάλεψε αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 71-68.

Η διοργανώτρια αρχή θα ορίσει σήμερα το πρόγραμμα των τελικών, με την έναρξή τους να γίνεται είτε την ερχόμενη Τετάρτη, είτε το Σάββατο 11 Ιουνίου στο κλειστό Αρκαλοχωρίου.

Για την ανάδειξη του πρωταθλητή που θα ανέβει στη Γ’ Εθνική, απαιτούνται δύο νίκες.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ           67-69

Εχοντας και την τύχη με το μέρος της, η Αναγέννηση επέκτεινε το αήττητο σερί της, υποτάσσοντας τον μαχητικότατο Ηρόδοτο με 69-67.

Ήρωας για την ομάδα του Αρκαλοχωρίου ήταν ο Μιχάλης Σπυριδάκης ο οποίος με καλάθι σε «νεκρό» χρόνο, έστειλε στον έβδομο ουρανό τους συμπαίκτες και τους φιλάθλους της Αναγέννησης που την ακολούθησαν στο Ηράκλειο.

Λίγα λεπτά νωρίτερα βέβαια, ήταν τα τρία μεγάλα τρίποντα του σπεσιαλίστα Κριθινάκη που είχαν «σβήσει» το προβάδισμα

του Ηροδότου, ο οποίος συνολικά ήταν καλύτερος στον δεύτερο ημιτελικό αλλά στο τέλος προδόθηκε από την απειρία των παικτών του.

«Δε βγήκε αυτό που είχαμε σχεδιάσει στην τελευταία επίθεση αλλά πιστεύω ότι μας το χρωστούσε η τύχη με όλα τα δεινά που έχει περάσει φέτος η ομάδα και η περιοχή μας. Αποκλείσαμε μια πολύ καλή ομάδα που άξια έφθασε ως εδώ.

Αποδείξαμε ότι έχουμε μέταλλο και θα δώσουμε τα πάντα για να δώσουμε περισσότερη ελπίδα και χαρά στους κατοίκους του Αρκαλοχωρίου», τόνισε στην «Π» ο Μιχάλης Σπυριδάκης.

Από το ματς, δεν έλειψαν οι …εκρήξεις ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, έγινε …σύρραξη στο παρκέ, με αποτέλεσμα οι διαιτητές να καταλογίσουν αρκετές τεχνικές ποινές και αντιαθλητικά φάουλ, κυρίως στον Ηρόδοτο. Σα να μην έφθανε αυτό, αποβλήθηκε

με ντισκαλιφιέ ο Γκουτσίδης που άνοιξε διάλογο με την κερκίδα…

Τα 10λεπτα: 19-9, 28-32, 52-46, 67-69.

Διαιτητές: Χριστινάκης, Βαλούρδος, Τσικριτσάκη.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μαυρόπουλος): Λυριτζάκης, Νασιούδης, Πέτρου 16 (4), Ξενάκης 16 (2), Γκουτσίδης, Ζάρκος 3, Χριστοδουλάκης 2, Πούλιος, Ευθυμίου 3, Αναστασάκης 21 (2), Γκέκα 6 (2).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Χαρωνίτης, Μορφιαδάκης, Κριθινάκης 18 (4), Σάντια , Καλογεράκης 9, Κοκοσάλης , Μαραγκάκης 15 (2), Κολαρετάκης 10, Σπυριδάκης 10, Αλετράς 7, Δράγαζης

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ     68-71

Δραματικό φινάλε είχε και ο αγώνας του «Ηράκλειο» ΟΑΑ με το Ρέθυμνο. Αν και οι φιλοξενούμενοι για 30 και πλέον λεπτά, είχαν διψήφιο προβάδισμα, στο τέλος τα χρειάστηκαν.

Μοιραίος για την ομάδα του κ. Μακράκη ο Ιντερ Κατσούρρι που αστόχησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο σε τρίποντο, αποτυγχάνοντας να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα 10λεπτα: 14-28, 29-44, 43-57, 68-71.

Διαιτητές: Σκανδαλάκης-Μακρής-Χατζημάρκος

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ (Μαρκάκης): Μανδάλης 3, Μαρής, Βολιτάκης 1, Δαγαλάκης 2, Κατσούρρι Ι. 11, Κατσούρρι Ε .4, Γενιτσαρίδης 10, Πετράκης, Καλατζής 14 (1) , Μπουραντάς 13 (3), Κουγιουμουτζής 5, Ρυακιωτάκης 5.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Μητρόπουλος): Ασουμανάκης, Τσαχάκης, Τσαρουχάς 13 (3), Μαραυγάκης 11 (1), Κωνσταντινίδης, Στέβοβιτς 9, Πεδιαδίτης, Ζουμπουλάκης 13, Τσιάτσος 10, Φωτάκης, Κούμουλος 15.