Αλωσε την Τούμπα μετά από 31 χρόνια ο φοβερός ΟΦΗ

Μετά από 31 ολόκληρα χρόνια ο ΟΦΗ κέρδισε στο γήπεδο της Τούμπας τον ΠΑΟΚ με 2-1. Με το ίδιο σκορ που είχε νικήσει και τη σεζόν 1992-93 (σκόρερ οι Γεωργαμλής, Μαχλάς) και αυτή ηταν η πρώτη ιστορική νίκη.

Απόψε ,στη δεύτερη νίκη του ,οι Φούντας και Σαλδίδο “εκτέλεσαν” στην τελική ευθεία του ματς τους πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Ιταλό επιθετικό να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, ερχόμενος από τον πάγκο.

Στο 77′ έκανε μια μαγική ενέργεια, “προσφέροντας” το τέρμα στον Φούντα και στο 79′ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Κοτάρσκι, ολοκληρώνοντας την τεράστια ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι που είχαν ανοίξει το σκορ στο 35′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ, βίωσαν το απόλυτο σοκ, με τον τιμωρημένο Λουτσέσκου να παρακολουθεί αποσβολωμένος από την εξέδρα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τριπλή ευκαιρία στο 73′, με τους Τάισον, Γκόμεζ και Σβαμπ, με τους προπονητές να κάνουν τις τελευταίες τους κινήσεις. Μια του Μίλαν Ράσταβατς, ο Σαλσίδο, έκανε εξαιρετική ενέργεια στα δεξιά, βγάζοντας τη σέντρα για τον Φούντα που στην κίνηση νίκησε και τον Ντόμινικ Κοτάρσκι για το 1-1 στο 77′. Δύο λεπτά αργότερα, από εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια, ο Κοτάρσκι δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα, με τον Σαλσίδο να καραδοκεί για το 1-2.

Στο 85′ ο Τάισον σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μουργκ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, όμως ο Αυστριακός ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε. Η κεφαλιά του Ντέγιαν Λόβρεν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε σε καλή θέση τον Χριστογεώργο ενώ το φάουλ του Μαγκομέντ Οζντόεφ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το σκορ δεν άλλαξε, με τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη, πρώτη με τον Ράσταβατς στον πάγκο του, και να βάζει γερή υποψηφιότητα για μια θέση στην οκτάδα. Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, πλήρωσε την κούραση από το ευρωπαϊκό παιχνίδι, γνώρισε τη δεύτερη ήττα στην Τούμπα και είδε τον Άρη να τον προσπερνά στη βαθμολογία, έστω για έναν βαθμό.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Κίτρινες: Κωνσταντέλιας, Ότο, Γκόμεζ, Καμαρά – Μαρινάκης, Μπαΐνοβιτς, Λαμπρόπουλος, Μπάκιτς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Λόβρεν, Κόλεϊ, Γκόμεζ (80′ Μπάμπα), Σβαμπ (76′ Καμαρά), Οζντόεφ, Μουργκ, Ντεσπόντοφ (76′ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας (67′ Τάισον), Τισουντάλι (67′ Μπράντον).
ΟΦΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Χριστογεώργος, Μαρινάκης (63′ Γκονζάλες), Χατζηθεοδωρίδης, Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μπαΐνοβιτς (63′ Μπάκιτς), Καραχάλιος, Φούντας (87′ Νέιρα), Αποστολάκης (63′ Ριέρα), Σενγκέλια, Γιουνγκ (74′ Σαλσίδο).