Αλωσε την Πόλη ο Παναθηναϊκός

Την τρίτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα και αναμφίβολα την πιο σπουδαία ως τώρα, σημείωσε ο Παναθηναϊκός.

Παρά τις απουσίες των Μήτογλου, Γκριγκόνις και Παπαπέτρου, οι πρωταθλητές Ευρώπης άλωσαν την “καυτή” έδρα της Φενέρμπαχτσε με 81-76, βελτιώνοντας σε 3-2 το ρεκόρ τους.

Οι “πράσινοι” ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, παίρνοντας και διψήφιες διαφορές αλλά στην τελευταία περίοδο “κόλλησαν” στην επίθεση, με τη Φενέρ να προσπερνάει με 70-65, περίπου δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα όμως, οι παίκτες του Αταμάν βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν, κυρίως με τον Σλούκα και τον Γκραντ, μπαίνοντας σε θέση οδηγού και πάλι για να σφραγίσει τη μεγάλη νίκη ο Λεσόρ στο φινάλε.

Στη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί, ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ τη Βιλερμπάν (30/10, 21:15) κι έπειτα θα πάει στο Βελιγράδι για να παίξει με τον Ερυθρό Αστέρα (1/11, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-46, 54-62, 76-81

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 14 (3), Μέλι 8 (2), Μέις 4, Χέιζ-Ντέιβις 3 (1), Μπιμπέροβιτς 16 (3/), Χολ 7 (1), Γκούντουριτς 9, Κόλσον 11 (2), Μαριάνοβιτς, Μπιρτς 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Ναν 15 (2), Λεσόρ 14, Σλούκας 13(2), Μπράουν 12 (2), Γιούρτσεβεν 12, Γκραντ 9 (1), Οσμάν 4, Χ. Ερνανγκόμεθ 2