Στην τρίτη θέση ανέβηκε ο Αλμυρός

Τρελαίνει κόσμο ο Αλμυρός. Η ομάδα του Γαζίου πέρασε σαν σίφουνας από το Ρέθυμνο κερδίζοντας την Επισκοπή με 4-0 στο γήπεδο του Γάλου, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Μανόλη Σουτζή σκαρφάλωσε στην 3η θέση πίσω από τον πρωτοπόρο Πανιώνιο και τον 2ο Εθνικό αποδεικνύοντας ότι είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Παράλληλα με 45 βαθμούς έχει ουσιαστικά ήδη εξασφαλίσει τον στόχο της παραμονής, κάτι που δεν συμβαίνει ακόμα με την Επισκοπή που εξακολουθεί να δίνει την μάχη της και να βρίσκεται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Αλμυρός άνοιξε το σκορ στο 30’ με την κεφαλιά του Παπαδομιχελάκη μετά από φάουλ του Λεόν (0-1). Μετά το γκολ ο Αλμυρός κυριάρχησε  και είχε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Αρχικά στο 36’ και στο 37’ απείλησε με μακρινά σουτ από τους Λεόν και Πατινιώτη με τον Ψαρρά να αποκρούει, ενώ στο 40’ μετά από γύρισμα του Λεόν ο Χαντί δεν βρήκε καλά την μπάλα με αποτέλεσμα να καταλήξει εκείνη στα χέρια του Ψαρρά. Τελικά ο Αλμυρός βρήκε  και δεύτερο γκολ πριν λήξει το  ημίχρονο με τον Λεόν  να σκοράρει στο 41’ μετά από το τραγικό λάθος της άμυνας της Επισκοπής κάνοντας το 0-2.

Με την έναρξη της επανάληψης η Επισκοπή ζήτησε πέναλτι σε χτύπημα στον Μπάρο εντός περιοχής με τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στο ματς.

Στο 53’ έγινε το 0-3 από τον Αγαπάκη, ο οποίος κρέμασε τον Ψαρρά από αριστερά εντός περιοχής!

Η Επισκοπή απείλησε στο 58’ με τον Μπατζέλι να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, άουτ.

Ο Αλμυρός  έφτασε στο 0-4  και με το δεύτερο γκολ του Λεόν με σουτ εκτός περιοχής στο 70’.

Η Επισκοπή προσπάθησε για το γκολ της τιμής και  είχε δοκάρι με τον Μεσσίνη στο 77’′ με  μακρινό σουτ.

Στο 80′ ο Καστελλιανάκης σούταρε άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μπάρο στο 82’, όμως ο Χανιωτάκης απέκρουσε με τα πόδια. Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Λέκκα να εκτελεί ένα φάουλ και την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτήτευσε ο Μισαηλίδης(Χανίων)

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ψαρράς, Μερμέρογλου (67’Λέκκα), Μπατζέλι, Χάιδος (75’′ λ.τρ. Γεωργιακάκης), Κουκούλης, Γκονακάγια (65’′ Ανδριάννης), Μπάρο, Τζωρτζινάκης (46’′ Τσαμπουράκης), Μεσσίνης, Πάτας, Κεφαλάς.

ΑΛΜΥΡΟΣ: Χανιωτάκης, Αγαπάκης, Παπαδομιχελάκης, Χαντί (71’′ Ρέγιες), Πατινιώτης, Κέρι, Λεόν (71’′ Κοιλιάρας), Κοντογιάννης (77’′ Βουιδάσκης), Τουργαϊδής, Γιαλούσης, Νγκουέμ (27’′ Καστελλιανάκης).