Ηρόδοτος: Σοβαρός τραυματισμός του Κενδριστάκη

Σε μία αναμέτρηση που επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Γιάννη Κενδιστάκη, ο Αλμυρός πέτυχε την τέταρτη φιλική νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας 2-1 του Ηροδότου.

Ο Ηρόδοτος άνοιξε το σκορ στο 48΄, με τον Κενδριστάκη να εκτελεί φάουλ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η απάντηση του Αλμυρού ήταν άμεση καθώς στο 49΄, ο Κωστάκης με πλασέ στην κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1.

Η πλήρης ανατροπή  ήρθε στο 68′ με τον Κωστάκη να πλασάρει για το τελικό 2-1. Στο 75′ τραυματίστηκε ο Γιάννης Κενδριστάκης τραυματίστηκε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί πριν την λήξη των 80 λεπτών. Ο ικανός επιθετικός τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο και οι πρώτες εκτιμήσεις μετά τις εξετάσεις που έκανε έδειξαν ότι ίσως έχει υποστεί μερική ή ολική ρήξη χιαστού.

Τα οριστικά αποτελέσματα θα φανούν σήμερα για να διαπιστωθεί το μέγεθος  της ζημιάς που έχει υποστεί ο Κενδριστάκης.

*Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το φιλικό παιχνίδι ανάμεσα σε ΑΟΑΝ και Εργοτέλη στο Λασίθι.

Η καλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 39′ με τον Μέμο να πλασάρει ς ψηλά, ενώ δύο λεπτά αργότερα, στο 41′ ο Γκίνη πλάσαρε δίπλα από το δοκάρι.

Ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος  στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως και αυτός να καταφέρει να σκοράρει.

*Χωρίς γκολ και χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το φιλικό ανάμεσα σε Λίντο και Χερσόνησο που έμειναν στο 0-0.

Οι δυο προπονητές Μάριος Σηφάκης και Κώστας Φιλοξενίδης, είχαν την ευκαιρία να τεστάρουν αρκετά πρόσωπα και σχήματα σε ένα παιχνίδι που είχε ευκαιρίες και έλειπε μόνο το γκολ.

*Χωρίς γκολ έληξε και η φιλική αναμέτρηση ανάμεσα σε Μινωική και ΑΕΚ στο γήπεδο του «Πανεπιστήμιου».

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Άγγελος Καστελλιανάκης πλάσαρε από πλάγια θέση, ωστόσο ο αδερφός του, Γιάννης, που αγωνίζεται στη Μινωική πρόλαβε την τελευταία στιγμή με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.

Μάλιστα στην εξέλιξη της φάσης ο Κουρουγκιαβούρης βγήκε στην αντεπίθεση και απείλησε την εστία της ΑΕΚ. Λίγα λεπτά μετά ο Μεταξάκης σούταρε, με τον τερματοφύλακα της Μινωικής να διώχνει και το 0-0 να διατηρείται ως το φινάλε.

Ρούβας  επιβλήθηκε με 3-1  σε φιλικό ματς του Αετού στη Γέργερη. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο γκολ στα πρώτα λεπτά με Ντελία και Λυδάκη, ο Ξεκαρδάκηςέκανε το 3-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Βιτώρος.

*Με το ίδιο σκορ(3-1) επικράτησε και  ο Ανθεστίων κόντρα  στις Μοίρες.

Για τον Ανθεστίωνα σκόραραν οι Φωτόπουλος(2),Τριαματάκης ενώ για τις Μοίρες μείωσε ο Φραγκιαδάκης

*Φιλική νίκη πέτυχε ο Ρωμανός με σκορ 2-1 επί του ΠΑΟΚ σε φιλικό παιχνίδι  στην Ελιά.

Τα γκολ του Ρωμανού πέτυχαν οι Κομνηνός, Μαρκόπουλος και για τον ΠΑΟΚ ο Κουράκης.

*Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν σε ένα φιλικό τεστ ΠΑΝΟΜ και Μοχός.  Ο Μοχός προηγήθηκε στο 24΄με τον Χιώτη, όμως ο ΠΑΝΟΜ ισοφάρισε άμεσα με τον Νίκολλι σε 1-1 σκορ που έμεινε ως το τέλος.

*Σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο ΒΑΚ η Κ17 του ΟΦΗ συνέτριψε με 6-0 την Αναγέννησης Ιεράπετρας.

Το σκορ τα λέει όλα με τους «ασπρόμαυρους» να φτάνουν στη νίκη με γκολ των  Βιαννέλου, Πετούση, Κωστάκη, Σιτμαλίδη, Γεωργιακάκη και Ντρεϊάι.