το ηρακλειώτικο ντέρμπι της Α’ Εθνικής Γυναικών ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Εργοτέλη
Ισόπαλο έληξε το χθεσινό ντέρμπι των γυναικών

Δεν ανέδειξε νικητή το ηρακλειώτικο ντέρμπι της Α’ Εθνικής Γυναικών ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Εργοτέλη, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 0-0 στο γήπεδο του Αλμυρού στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Για τον ΟΦΗ ήταν η 2η «λευκή» ισοπαλία σε ισάριθμες εντός έδρας αναμετρήσεις και για τον Εργοτέλη επίσης το δεύτερο ισόπαλο αποτέλεσμα στα κρητικά ντέρμπι του 2ου ομίλου, μετά το 1-1 με τον Αστέρα Ρ.

Μετά από ένα πολύ ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο δίχως ευκαιρίες, οι αντίπαλοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη.

Καλή στιγμή για γκολ είχε ο Εργοτέλης με την Κωνσταντοπούλου στο 74’, με την Πιττά να διώχνει εντυπωσιακά ενώ τρία λεπτά αργότερα το φάουλ της Σιδηρά πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

Στο 78’ η Σιδηρά είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, μετά και την επέμβαση της Πιττά ενώ ο ΟΦΗ έχασε καλή ευκαιρία στο 82’ με την κεφαλιά της Νικηταρά να περνάει λίγο άουτ.

Τις τελευταίες καλές στιγμές στο ματς, είχε και πάλι η Σιδηρά, με φάουλ στο 86’ που έδιωξε η Πιττά και με κεφαλιά στο 90’ που πέρασε άουτ.

Διαιτητής του ντέρμπι ήταν ο Ζαφείρης (Ηρακλείου).

ΟΦΗ: Πιττά, Αεράκη, Καμαρίτη (84’ Παπακωνσταντή), Κουκουλάκη (22’ Γεμιστού), Πίτση, Συμεωνίδη, Τριβυζάκη (65’ Κουνάλη), Κυδωνάκη, Κοκοτσάκη, Νικηταρά (84’ Μανιά), Αραβιάκη

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στριλιγκά, Χαριτάκη, Καλέση, Κωνσταντοπούλου, Ζήγρα (29 λ.τ. Φανουράκη), Σιδηρά, Ξέρα, Δρακογιαννάκη (75’ λ.τ. Σαριδάκη), Σημαιάκη, Ραπάνη, Δρακωνάκη.