Φάση από το ματς Πόρος-Ρεθυμνιακός

Βαριά ήττα υπέστη ο Πόρος χθες στο Ατσαλένιο από τον Ρεθυμνιακό με 3-1 και παρέμεινε στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι δέχθηκαν γκολ νωρίς στα δυο ημίχρονα ενώ ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες και ήταν δύσκολο να αντιδράσουν.

Η ομάδα του Γιώργου Λυρώνη κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ,  στο 16’  με σουτ του Βαρουξάκη (0-1).

Πριν συνέλθει από το σοκ ο Πόρος δέχθηκε και δεύτερο γκολ, στο 18’  με τον  Γεωργούλη που  βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Ο Πόρος είχε ευκαιρίες για να μειώσει στο 33’ (Καμπεράι), 34’ (Ταγγίνης), 45’ (Τριανταφύλλου-δοκάρι)

Ο Ρεθυμνιακός όπως και στο πρώτο ημίχρονο  αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και στο ξεκίνημα του β’ μέρους  με τον  Δελήμπαση στο 53’ να γράφει το 0-3.

Στο 73’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη  ο Μπάμπης  και στο 84’  ήρθε το 1-3  με προβολή του Παπαδομιχελάκη.

Διαιτήτευσε ο Κυριακίδης (Λασιθίου).

ΠΟΡΟΣ:  Μήτρου, Νάκας, (37’ Πήλιος Χ.), Τσουκαλάς (40’ Πήλιος Στ.), Παπαδομιχελάκης, Ταβλαδωράκης, Αριστεινίδης (λ.τ. 49’ Μπάμπης), Καμπεράι (46’ Καστελλιανάκης), Φραγκουλάκης, Τριανταφύλλου, Ράπτης (69’ Μεταξάκης), Ταγγίνης.

ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ: Κοκκαλάς, Πρινιανάκης, Κουδουνάκης, Γεωργούλης, Μπούζδας, Δροσάκης, Δελήμπασης, Χαλκιαδάκης, (58’ Μυρθιανός),  Αντιασβίλι (86′ Ντεμίρι), Καλλιτσουνάκης, (58’ Φράγκος), Βαρουξάκης, (71’ Παπιομίτογλου)

ΣΚΕΝΤΖΟΣ: «Συγγνώμη από τη διοίκηση»

Την ανάγκη να ζητήσει συγγνώμη από τη διοίκηση του Πόρου, ένιωσε ο Ανδρέας Σκέντζος, αμέσως μετά τη χθεσινή ήττα.  «Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τη διοίκηση.

Τα δύο γρήγορα γκολ του Ρεθυμνιακού έπαιξαν σημαντικό ρόλο. Δεν μπορέσαμε να πετύχουμε κάποιο γκολ στο πρώτο ημίχρονο παρά τις ευκαιρίες που είχαμε. Κι ενώ μπήκαμε πιέζοντας στο δεύτερο ημίχρονο, δεχθήκαμε κι ένα τρίτο γκολ κι εκεί κρίθηκαν όλα.

Πρέπει κάποιοι παίκτες μου ν’ αλλάξουν νοοτροπία». Από την πλευρά του, ο τεχνικός των νικητών Γιώργος Λυρώνης, τόνισε: «Χρειαζόμασταν μία τέτοια εμφάνιση και μία νίκη. Ήρθαμε αποφασισμένοι για να τα καταφέρουμε. Η νίκη μας είναι 100% δίκαιη».

• Με απόφαση του Δ.Σ. του Πόρου μετά το ματς, λύθηκε η συνεργασία με τον γυμναστή τερματοφυλάκων Αλέξη Κασμερίδη.