Αγνώριστη η Εθνική πόλο ανδρών κόντρα στην Ιταλία – Νίκη των γυναικών

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη εμφάνιση των τελευταίων ετών, η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών ηττήθηκε με 15-8 από την Ιταλία στο Ζάγκρεμπ, στο δεύτερο παιχνίδι της για τον Β΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που αγωνίστηκε χωρίς τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου (τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική για την αποβολή του στο ματς της πρεμιέρας με την Ουγγαρία), ήταν πολύ κακό σε άμυνα και επίθεση, δέχθηκε πέντε γκολ από τον Ντι Σόμα μέσα σε οκτώ αγωνιστικά λεπτά, αλλά δεν… αναθάρρησε ούτε μετά την αποβολή του άσου της Φερεντσβάρος στην τρίτη περίοδο και παραδόθηκε άνευ όρων. Χαρακτηριστικό στατιστικό του αγώνα, η διαφορά των επιθέσεων με παίκτη παραπάνω (4/15 η εθνική, 8/10 η Ιταλία!).

Η «γαλανόλευκη» θα έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες τη Δευτέρα (8/1, 18:00), με αντίπαλο την αδύναμη Γεωργία, απώλεσε όμως κάθε πιθανότητα για την κατάκτηση της πρωτιάς στον όμιλο και θα πρέπει να περιμένει τον αγώνα των «σετεμπέλο» με την Ουγγαρία, για να μάθει αν θα πάρει τουλάχιστον τη δεύτερη θέση, που οδηγεί απευθείας στα προημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 2-4, 2-3, 2-5, 2-3

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης, Καλογερόπουλος, Γκίλλας, Αργυρόπουλος, Αλαφραγκής, Κάκαρης 2, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος

ΙΤΑΛΙΑ (Καμπάνια): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Κοντέμι, Μαρτζιάλι 1, Φοντέλι 2, Βελότο, Ρεντζούτο, Ετσενίκε 3, Πρεσούτι, Μπρούνι 1, Ντι Σόμα 5, Ντόλτσε 1, Νικόζια

Αντιθέτως η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών διπλασίασε τις νίκες της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Αϊντχόφεν.

Χάρη σε ένα σερί 7-0 μέσα σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, το συγκρότημα της Αλεξίας Καμμένου επέβαλε τη δεδομένη ανωτερότητά του απέναντι στην Κροατία, έφτασε πολύ άνετα στο τελικό 25-8 και πλέον ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει αύριο (19:30) την πρωταθλήτρια κόσμου Ολλανδία, διεκδικώντας την πρώτη θέση του Α΄ ομίλου.

ΕΛΛΑΔΑ (Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 4, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 3, Μαργ. Πλευρίτου, Ξενάκη 5, Ασημάκη 1, Τορνάρου 1, Σάντα, Β. Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου 2, Ελληνιάδη 5, Σταματοπούλου

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σαμπιόνι): Μέντβεσεκ, Γιάνκοβιτς 2, Ντέσνιτσα, Γελ. Μπούτιτς 1, Μαγκντ. Μπούτιτς, Σκέλιν, Μπρνέτιτς 1, Γκλας 2, Ρόζιτς, Ιβ. Μπούτιτς, Μπάρισιτς 1, Κάνγκλερ 1, Τρότζαν