Αγνώριστη η Εθνική και «αντίο» Μουντιάλ

Όσα έχτιζε η Εθνική ομάδα στην προκριματική φάση του Μουντιάλ, τα κατέστρεψε στο χθεσινό εφιαλτικό βράδυ που βίωσε στο Ζάγκρεμπ. Η Κροατία ισοπέδωσε με 4-1 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα που θα δώσει για την τιμή των όπλων τη ρεβάνς, την Κυριακή (9.45μμ) στο «Καραϊσκάκης».

Το λάθος του Καρνέζη στα πρώτα λεπτά άνοιξε τον «ασκό του Αιόλου» για την Εθνική.

Ο διεθνής τερματοφύλακας έχασε το κοντρόλ και ανέτρεψε τον Κάλινιτς, με τον Μόντριτς να ευστοχεί στο πέναλτι (13’). Μέχρι να συνέλθουν οι διεθνείς, δέχθηκαν το δεύτερο γκολ από τον Κάλινιτς στο 19΄.

Ο Παπασταθόπουλος αναπτέρωσε τις ελπίδες μειώνοντας με κεφαλιά στο 30΄, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Πέρισιτς έδωσε εκ νέου «αέρα» δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης, ο Σταφυλίδης «ντύθηκε» Καρνέζης, δίνοντας την ευκαιρία στον Κράμαριτς να «γράψει» το 4-1. Από κει και πέρα, οι Κροάτες διαχειρίστηκαν το μεγάλο τους προβάδισμα αφού η Εθνική φάνηκε ανήμπορη, παρά τις αλλαγές, να απειλήσει με ένα δεύτερο τέρμα.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς (89’ Πάσαλιτς), Πέρισιτς, Κάλινιτς (76΄Ρέμπιτς), Κράμαριτς (82’ Βλάσιτς).

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Μανιάτης (46’ Ρέτσος), Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Σταφυλίδης (71’ Μπακασέτας), Τζιόλης, Σάμαρης (62’ Ταχτσίδης), Ζέκα, Φορτούνης, Μήτρογλου.

Στο άλλο χθεσινό ματς των μπαράζ, η Ελβετία κέρδισε με 1-0 την Β. Ιρλανδία στο Μπέλφαστ.