ω
Το γκολ του Φούντα χάρισε την ισοπαλία στην Εθνική ομάδα

Για… τουρισμό πήγε η Εθνική ομάδα στη Βαλέτα και παραλίγο να υποστεί την πρώτη της ήττα από τη Μάλτα μετά από 47 χρόνια!

Η φιλική αναμέτρηση έληξε τελικά 2-2, με την ομάδα του Πογέτ να γλιτώνει την ήττα στο 86′, χάρη στο γκολ του Φούντα που ήταν και το παρθενικό του με τη γαλανόλευκη φανέλα.

Η Ελλάδα χωρίς να είναι καλή στο πρώτο μέρος, άνοιξε το σκορ με ωραίο γκολ του Μπακασέτα στο 39’. Στην επανάληψη η απόδοση των διεθνών «έπεσε» κι άλλο, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να κάνουν την ανατροπή μέσα σε 13 λεπτά, με γκολ του Ντι-γκαμπριέλε (54′) και πέναλτι του Τεουμά (67′), στο οποίο υπέπεσε ο Μπουχαλάκης.  Στο 77’ η Εθνική διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι παίκτη της Μάλτας και στο 86’ ο Φούντας, με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Την πρώτη του εμφάνιση με την Εθνική, έκανε στο δεύτερο ημίχρονο ο 19χρονος Χανιώτης στόπερ του ΠΑΟΚ, Κώστας Κουλιεράκης.

ΜΑΛΤΑ: Μπονέλο, Ζαν Μποργκ (80’ Μιχάλεφ), Πέπε, Στιβ Μποργκ (46’ Απάπ), Πολ Μπονγκ (80’ Κρίστενσεν), Γκιγιομιέ, Τεουμά, Καμενζούλι, Ντίμεχ (80’ Τζόουνς), Ντεγκαμπριέλ (80’ Σαταριάνο), Τζόσεφ Μπονγκ (52’ Κορμπαλάν).

ΕΛΛΑΔΑ: Πασχαλάκης, Ρότα, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (46’ Κουλιεράκης), Γιαννούλης (80’ Κυριακόπουλος), Σιώπης (80’ Αλεξανδρόπουλος), Μπακασέτας (46’ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Χατζηγιοβάνης, Πέλκας (67’ Φούντας), Ιωαννίδης (67’ Δουβίκας).