Μπάσκετ: Ο Σταμπουλής του “Ηράκλειο” με ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ

Έβαλε τα χεράκια του κι έβγαλε τα ματάκια του το «Ηράκλειο» χθες στην Αλικαρνασσό, που μόνο γούρι δεν του έφερε τελικά στην ήττα με 78-77 από τον Πανερυθραϊκό για την 8η αγωνιστική της Β’ Εθνικής. Η δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα του «Ηράκλειο» και η τέταρτη συνεχόμενη νίκη της αθηναϊκής ομάδας γράφτηκαν με χιτσκοκικό τρόπο, σε μια αναμέτρηση που μέχρι το 34’ φαινόταν να κυλάει εύκολα για τους γηπεδούχους.

Ο Αντωνίου ήταν αυτός που με μπάζερ μπίτερ τρίποντο από τη γωνία «σκότωσε» σε νεκρό χρόνο τους παίκτες του Γιώργου Μακράκη, οι οποίοι έκαναν ώρα να συνέλθουν από το σοκ.

Κι όμως τίποτα δεν προμήνυε αυτό το φινάλε, σ’ ένα παιχνίδι που εξελισσόταν ομαλά για το τοπικό συγκρότημα στη μεγαλύτερή του διάρκεια. Στα πρώτα δύο δεκάλεπτα έπαιξε ορθολογικό μπάσκετ, έβγαλε πολλές συνεργασίες και με πρώτα «βιολιά» στην επίθεση τον Σταμπουλή αλλά και τον εορτάζοντα Στέλιο Χάλαρη, είχε ένα σταθερό προβάδισμα που έφθασε και τους 10 πόντους (38-28) λίγα δευτερόλεπτα πριν από την ανάπαυλα. Μοναδικό πρόβλημα για το «Ηράκλειο» σε αυτό το διάστημα ήταν τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, με τον αντίπαλό του πάντως να μη βρίσκει πολλές λύσεις από αυτά, αφού σκόραρε κυρίως με τρίποντα (15 συνολικά στον αγώνα). Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Μποχωρίδης πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και με 8 δικούς του πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 14π. (50-36) στο 24’. Το σοβαρό αυτό προβάδισμα δεν παγιώθηκε, αφενός γιατί ο Πανερυθραϊκός συνέχισε να σκοράρει με άνεση από τη γραμμή του τριπόντου και αφετέρου γιατί το «Ηράκλειο» έχανε πολλές βολές. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 62-55.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι έδειξαν να «κλειδώνουν» το ματς με σερί 8-0 που τους έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 15 πόντων (70-55 στο 34’). Όσοι πίστεψαν όμως ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει (προφανώς και οι παίκτες του «Ηράκλειο» ανάμεσά τους) έκαναν μεγάλο λάθος.

Η ομάδα της Ερυθραίας με σερί 10-0 μείωσε στους 5 πόντους (70-65), τριάμισι λεπτά πριν τη λήξη και ο αγώνας ξαφνικά έγινε ντέρμπι. Το «Ηράκλειο» έχασε τη συγκέντρωσή του στο τελευταίο πεντάλεπτο, όπου αναλώθηκε σε μακρινά σουτ, επηρεαζόμενο και από την έξοδο του Μποχωρίδη, ο οποίος χτύπησε στο γόνατο.

Μάλιστα 2.42’’ πριν το τέλος έχασε και τον πολύ καλό Παπαδάκη, ο οποίος αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ για την αντίδρασή του σε ένα σκληρό φάουλ του Καλλιανιώτη.

Το τελευταίο λεπτό ήταν εφιαλτικό για τους γηπεδούχους.

Ο Λάκκας υπέπεσε σε βήματα, με τον Γιαουρτόγλου να μειώνει με τρίποντο σε 73-71 στα 53’’.  Ο Πετράκης με μια βολή έκανε το 74-71, για να δεχθεί ακόμα ένα καλάθι από τον Γιαουρτόγλου το «Ηράκλειο» (74-73 στα 27’’). Μία βολή από τον Λιανό «έγραψε» το 75-73 στα 24’’, με τον Ηρακλειώτη πρώην παίκτη του Εργοτέλη Χρήστο Σκάνδαλο να ισοφαρίζει (75-75) στα 9’’. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αμέσως φάουλ στον Λιανό που αυτή τη φορά ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (77-75) για να ακολουθήσει η τελευταία επίθεση του Πανερυθραϊκού (είχε 9 δεύτερα στη διάθεσή του) και το οδυνηρό για το «Ηράκλειο» τρίποντο του Αντωνίου στην εκπνοή.

Τα 10λεπτα: 21-15, 38-33, 62-55, 77-78.

Με αρκετά λάθη η διαιτησία των Λογοθέτη-Τσακαλογιάννη, ειδικά στην τελευταία περίοδο όπου ανέχθηκαν το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενουμένων.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Λάκκας 8 (2), Γουμενάκης, Σταμπουλής 17 (1), Μποχωρίδης 13 (2), Καλυβιανάκης, Πετράκης 1, Λιανός 9 (1), Πρωτογεράκης, Καλατζής, Χάλαρης 18, Παπαδάκης 11 (1), Μαραγκουδάκης.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 5, Στεργίου, Καλλιανιώτης 14 (4), Δερμιτζάκης 5 (1), Σκάνδαλος 9 (1), Τσακίρης 9 (2), Γιαουρτόγλου 17 (3), Καλούδας, Λέπουρης, Αντωνίου 12 (4), Μακρόπουλος 7, Σταθόπουλος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μακράκης: “Είναι μια ήττα που πονάει…”

Ένα κουβάρι έγιναν οι παίκτες και ο προπονητής του Πανερυθραϊκού, αμέσως μετά το νικητήριο τρίποντο του Αντωνίου, δείχνοντας πώς με τίποτα δεν περίμεναν μια τόσο ευνοϊκή εξέλιξη για την ομάδα τους. Στην αντίπερα όχθη, κανένας από το «Ηράκλειο» δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που συνέβη.

Απογοητευμένος ο κ. Μακράκης και οι παίκτες του

Εμφανώς απογοητευμένος από την τροπή του αγώνα, ο Γιώργος Μακράκης, βρήκε το κουράγιο να πει δυο λόγια:

«Επιτρέψαμε στον αντίπαλό μας να διεκδικήσει τη μία στις εκατό πιθανότητες που είχε για να γυρίσει το ματς. Όταν χάνεις με τέτοιο τρόπο, δεν μπορείς να πεις πολλά. Δεν θεωρώ ότι έγινε κάτι λάθος εκτός από τις χαμένες βολές. Μας έλειψε και το καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά, ενώ δε μας δόθηκαν και κάποια σφυρίγματα. Είναι μια ήττα που μας πονάει, αλλά δεν θα πρέπει να αφήσουμε να μας ρίξει την ψυχολογία».

Από την πλευρά του ο τεχνικός των νικητών Δημήτρης Χουχουλής, τόνισε ότι το ρίσκο που πήρε στα τελευταία λεπτά τού βγήκε στον απόλυτο βαθμό: «Το μπάσκετ χρειάζεται και ψυχή, πέρα από συστήματα και τακτικές. Ρισκάραμε στο τελευταίο πεντάλεπτο, βάλαμε ένα παιδί 18 ετών, τον Στεργίου, για την πίεση που άλλαξε τον ρυθμό και με δύσκολα σουτ, κάναμε αυτή τη μεγάλη ανατροπή».