Ο Καραμπαλί του ΟΦΗ σε μια προσπάθειά του στο φιλικό με τον Παναθηναϊκό

Ο ΟΦΗ άγγιξε την ιστορική-έστω και σε φιλικό επίπεδο-νίκη επί του Παναθηναϊκού, αλλά τελικά έχασε στο τάι-μπρέικ μετά από 139 λεπτά (3-2), σε ένα παιχνίδι που είχε την εικόνα ενός μεγάλου ντέρμπι και αποτέλεσε προπομπό των σπουδαίων αγώνων, που περιμένουν τον ΟΦΗ στην Α1 βόλεϊ που ξεκινά στις 2 Νοεμβρίου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ζλατιλίδη κοίταξε στα μάτια τον πολύ ποιοτικό Παναθηναϊκό, παρουσιάζοντας εξαιρετικά βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με το προπονητικό φιλικό της Παρασκευής (νίκη του ΠΑΟ με 4-0). Ο Τσούλαφιτς ήταν «δυναμίτης» στην επίθεση,

ο Στοροζίλοφ εξαιρετικός στην οργάνωση και ο Ουρτάδο Μίνα άφησε πολλές υποσχέσεις, όπως και ο νεαρός Τσέλιος.

«Αυτά τα ματς μας βοηθούν να γινόμαστε καλύτεροι. Είμαστε μια νέα ομάδα και είναι λογικό αυτή την εποχή να υπάρχουν σκαμπανεβάσματα», τόνισε ο Δημήτρης Ζλατιλίδης που περιμένει φυσικά πολλά από τους παίκτες του στις επίσημες υποχρεώσεις.

Από την πλευρά του, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος, έκανε και πάλι εγκωμιαστικά σχόλια για τον ΟΦΗ, προβλέποντας: «Όχι μόνο θα σωθεί εύκολα, αλλά θα κάνει και πολύ καλή πορεία. Είναι μια ομάδα που επενδύει και αυτό θα αποδώσει».

Για την ιστορία, ο ΟΦΗ κέρδισε στις λεπτομέρειες το πρώτο και το τρίτο σετ, έχασε σχετικά εύκολα το δεύτερο και το τέταρτο και στο τάι μπρέικ έγινε μάχη που στο φινάλε κρίθηκε με έναν άσο του Γιάκομπσεν, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα σετ: 30-28 (34′), 17-25 (24′), 25-23 (30′), 15-25 (20′), 15-17 (21′).

Διαιτητές: Αγγελίδης, Γιαννόπουλος (Κουνδουράκη).

ΟΦΗ  (Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 8, Στοροζίλοφ 6, Τσέλιος 5, Ουρτάδο Μίνα 17, Καραμπαλί 10, Τσούλαφιτς 25, Γκαράς (λ), Κομητούδης, Τεφτσής (λ), Κοσκινάς, Μονιάκης.

ΠΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2, Στάροβιτς 32, Ρανγκέλ 13, Ανδρεόπουλος 9, Πανταλέων 11, Ράπτης 13, Μούχλιας, Ζήσης(λ).