Πανηγυρίζουν οι παίκτες του Γιούχτα

Την μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει την 4η νίκη του στην Ιεράπετρα έχασε ο Γιούχτας παραχωρώντας ισοπαλία με σκορ 2-2 στον Ολυμπιακό Β στην αναμέτρηση που έγινε το Σάββατο για την 6η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2. Ο Γιούχτας έφτασε μια ανάσα από το τρίποντο-ανατροπή αλλά λίγο πριν από το φινάλε η νίκη του γλίστρησε μέσα από τα χέρια και υποχρεώθηκε στην πρώτη του απώλεια βαθμών εντός έδρας. Ο Γιούχτας αιφνιδιάστηκε από τον Ολυμπιακό του Αριέλ Ιμπαγάσα δεχόμενος γκολ πολύ νωρίς αλλά αντέδρασε και κατάφερε στο β’ μέρος να γυρίσει το ματς και να κρατάει σφιχτά μια σπουδαία νίκη μέχρι το 81’ που δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Ολυμπιακός Β άνοιξε το σκορ  με τον Κωστή στο 4ο λεπτό με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή. Ο Γιούχτας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 8’′ ο Νοικοκυράκης βρέθηκε  σε θέση για σουτ ωστόσο ο Μπαγκαλιάνης έκοψε σωτήρια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (9’) ο Γελαδάρης έκανε το σουτ άουτ , ενώ στο 11’  το σουτ του Πολυχρόνη αποκρούστηκε από τον Παπαδούδη σε κόρνερ.

Στο 31’ ο Μπουτσάκης έβγαλε την πάσα για τον  Ροβίθη, όμως ο Κουτσίδης  την τελευταία στιγμή τον κόντραρε και έδιωξε την μπάλα.

Ο Ολυμπιακός Β πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ  με τον Γιούχτα να βρίσκεται για πρώτη φορά σε αυτή την κατάσταση σε εντός έδρας αγώνα. Ότι δεν κατάφεραν πάντως οι γηπεδούχοι στο α’ μέρος το πέτυχαν στην επανάληψη ανατρέποντας πολύ γρήγορα το σκορ.

Στο 51’ έπειτα από κόρνερ του Νοικοκυράκη ο Αλεξόπουλος  με  κεφαλιά, ισοφάρισε σε 1-1 και στο  59’ ο Ροβίθης   με μια ωραία ατομική προσπάθεια,  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 του Γιούχτα.

Εκεί που φαινόταν ότι οι «πράσινοι» ήταν κοντά στην 4η νίκη τους στο Βουζουνεράκειο μια έμπνευση του Ιμπαγάσα ο οποίος πέρασε στο ματς τον Παπακανέλλο στο 79’ έφερε την ισοφάριση,  με τον παίκτη που μπήκε αλλαγή να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, διαμορφώνοντας στο 81’ το τελικό 2-2.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε παρά την ευκαιρία που είχαν οι γηπεδούχοι στο 95’ με τον Μάρκι που αστόχησε από κοντά με τον Γιούχτα  να μένει με την γλυκόπικρη γεύση ότι έφτασε στην ανατροπή αλλά όχι και στη νίκη.

Διαιτήτευσε ο Ανδρικόπουλος(Κυκλάδων)

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης (87’ Μάρκι), Liporace, Φαζός, Κόλα, Ροβίθης (72’ Κωστανάσιος), Μπουτσάκης (72′ Βρεττός), Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (87’ Τζανής), Bruce, Αλεξόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β: Παπαδούδης, Μπα, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (64’ Κωστούλας), Τσέλιος (79’ Παπακανέλλος), Αποστολόπουλος (64’ Μαυρουδής), Κουτσίδης, Μαρίνος (71’ Βλαχομήτρος), Κωστή, Αργυρίου (64’ Καρακούτης).