Σκυθρωποί αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ μένοντας για 10ο σερί ματς χωρίς νίκη

Ένα καλό ημίχρονο απέναντι στη Λαμία δεν ήταν αρκετό για τον ΟΦΗ προκειμένου να αφήσει πίσω του το αρνητικότατο σερί χωρίς νίκη (10 ματς πλέον) που κουβαλάει από τις 2 Οκτωβρίου στο φετινό πρωτάθλημα.

Η κρητική ομάδα παραχώρησε άλλη μία ισοπαλία (7η φετινή), με το τελικό 1-1 φυσικά να μην ικανοποιεί καθόλου τα στελέχη της που ήλπιζαν χθες σε μία επανεκκίνηση.

Το συγκρότημα του Πέπε Μελ (πρώτος βαθμός με τον Ισπανό στον πάγκο στο τέταρτό του παιχνίδι) μπορεί να κέρδισε μια θέση (ένατο πλέον) στον βαθμολογικό πίνακα όμως ουσιαστικά έκανε ακόμα ένα πισωγύρισμα, βλέποντας πια να μην απέχει και πολύ από την επικίνδυνη ζώνη.

Δεχόμενος γκολ από τα… αποδυτήρια, ο ΟΦΗ αυτή τη φορά έβγαλε αντίδραση αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε όσο θα μπορούσε και θα έπρεπε την καλή του απόδοση στο πρώτο 45λεπτο, με τον Λουίς Φελίπε να χάνει τις περισσότερες από τις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι.

Στην επανάληψη και όσο η ώρα περνούσε, οι φιλοξενούμενοι κράταγαν με ευκολία το θετικό αποτέλεσμα, με τον ΟΦΗ να αναλώνεται σε ένα φλύαρο παιχνίδι και τον Μελ να διαπιστώνει στο φινάλε ακόμα ένα πρόβλημα για την ομάδα του, την έλλειψη φυσικής κατάστασης…

Το δεύτερο φετινό γκολ πέτυχε χθες ο Νέιρα

Ξεκινώντας και πάλι με σύστημα 4-2-3-1 και χωρίς κλασικό αμυντικό χαφ αφού ο Μεγιάδο έμεινε στον πάγκο για να παίξει ο Γκαγέγος δίπλα στον Μπάκιτς (Μοσκέρα αντί Ριέρα η δεύτερη αλλαγή σε σχέση με την Τούμπα), ο ΟΦΗ δέχθηκε την ψυχρολουσία από τη Λαμία, στα 2.52’’ μετά τη σέντρα.

Ο Παπαδόπουλος με μια έξυπνη πάσα βρήκε τον Ακούνια και Ουρουγουανός επιθετικός, «εκτέλεσε» τον Μπάουμαν καθώς για λίγο τον κάλυπτε ο Βούρος και δεν ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι ποδοσφαιριστές του Μελ άρχισαν μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα να βγάζουν αντίδραση, με τον Φελίπε να απειλεί αρχικά με μακρινό σουτ (17’) που έδιωξε ο Κοσέλεφ.

Στο 26’ ο Βραζιλιάνος έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Γκαγέγος τον έβγαλε σε θέση βολής όμως το πλασέ του χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και έφυγε κόρνερ αφού υπήρξε και επέμβαση του Κοσέλεφ.

Στο 28’ η Λαμία «απάντησε» με τον Ακούνια να ταλαιπωρεί την άμυνα του ΟΦΗ και να «σερβίρει» στον Τσιλούλη, ο οποίος δεν πλάσαρε με δύναμη από καλή θέση, με τον Μπάουμαν να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η επιμονή του ΟΦΗ επιβραβεύτηκε στο 37’, με τον Νέιρα να κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παπαδόπουλου και να φέρνει ο ίδιος το ματς στα ίσα (1-1) από την άσπρη βούλα.

Στο 41’ από ωραία κίνηση του Νέιρα και χαμηλή σέντρα, ο Φελίπε εκτέλεσε με τη μία με το αριστερό, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου η κρητική ομάδα είχε άλλη μία καλή ευκαιρία με την προσπάθεια και πάλι του Φελίπε που απέκρουσε ο Κοσέλεφ.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ προσπάθησε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό αλλά δεν είχε διάρκεια. Ο Αμπάντα απείλησε από πλάγια τον εξαιρετικό γκολκίπερ της Λαμίας με την ομάδα του Βόκολου -που έκανε γρήγορα 3 αλλαγές- να ισορροπεί και να φθάνει μια ανάσα από το 1-2 στο 60’, όταν ο Ακούνια αστόχησε από τη μικρή περιοχή.

Ο Μελ έριξε στο ματς τον Ντίκο, παίζοντας πια με 2 επιθετικούς αλλά γενικά οι κινήσεις του δεν βοήθησαν ουσιαστικά την ομάδα.

Το παιχνίδι κυλούσε στο ρυθμό της ισοπαλίας, την οποία παραλίγο να «σπάσει» ο Αποστολάκης, σουτάροντας άουτ από πλεονεκτική θέση στο 89’.

Οι Νέιρα, Μοσκέρα όσο είχαν δυνάμεις και ο Μπάκιτς ήταν οι καλύτεροι του ΟΦΗ ενώ από τη Λαμία ξεχώρισαν οι Κοσέλεφ, Σιμόν, Σλίβκα.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Σιδηρόπουλου που «κιτρίνισε» τους Μοσκέρα, Μπάκιτς, Αμπάντα, Γκλάζερ, Τζανδάρη, Ακούνια, Στάνκο.

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπάντα, Γκαγέγος, Μπάκιτς, Τοράλ (73’ Αποστολάκης), Νέιρα (56’ Ντίκο), Μοσκέρα (62’ Ριέρα), Λουίζ Φελίπε (73’ Γκλάζερ).

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Αμαράλ, Τσιλούλης (61’ Τόσιτς), Τζανδάρης (81’ Μούλα), Νούνιες (61’ Στάνκο), Σλίβκα, Ακούνια (61’ Μάλτσι), Μαρτίνες (46’ Σίντκλεϊ).