Εργοτέλης με την Κέρκυρα

Πραγματοποιώντας μια ακόμα…soft  εμφάνιση ο Εργοτέλης υπέστη την δεύτερη σερί ήττα του στο πρωτάθλημα και την πρώτη ως γηπεδούχος χάνοντας στο ντέρμπι από την Κέρκυρα με σκορ 2-1 στην Νέα Αλικαρνασσό.

Το γήπεδο αυτό φαίνεται ότι δεν ταιριάζει στους “κιτρινόμαυρους” που είχαν χάσει και την προηγούμενη αγωνιστική από τον Ηρόδοτο αλλά δεν ήταν μόνο αυτή η αιτία της ήττας.

Ο Εργοτέλης παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενομένου για ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι σε αντίθεση με την ομάδα του Δημήτρη Σπανού που έβγαλε  μεγαλύτερη ψυχή και διάθεση στο παιχνίδι και έπαιξε πολύ πιο έξυπνα από τους γηπεδούχους. Η ήττα αυτή έριξε τον Εργοτέλη κι άλλο στην βαθμολογία ενώ από την άλλη πλευρά έδωσε την δυνατότητα στους Φαίακες να βρεθούν πιο κοντά στην κορυφή.

Ο Εργοτέλης χωρίς τον Γιακούμπου που έμεινε στον πάγκο και με τους Έφορντ, Σταθόπουλο εγκλωβισμένους ξεκίνησε μουδιασμένα στα πρώτα 25` και ανέβασε ρυθμούς στο τελευταίο 15λεπτο του ημιχρόνου όπου είχε την μεγάλη φάση στο 45` , με το πλασέ του Ιατρούδη από καλή θέση να καταλήγει άουτ.

Στο  δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν πιο επιθετικές και οι φιλοξενούμενοι στο 51’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ  με κεφαλιά του Λινάρδου μετά από σέντρα του Κούρου.

Ο Εργοτέλης απάντησε στο 59’ με τον Έφορντ  που πήρε την ασίστ του Ιατρούδη και με πλασέ έφερε το ματς στα ίσια(1-1).

Οι Φαίακες ωστόσο στο 71` βρήκαν ξανά χώρους σε μία αντεπίθεση τους και ξανά με τον Λινάρδο έκαναν το 1-2 το οποίο κράτησε ο Κουτζαβασίλης στο 94` αποκρούοντας το φάουλ του Κοζορώνη.

Ωραίες παρουσίες το Σάββατο στη Ν. Αλικαρνασσό

Καλή η διαιτησία του Αγγελάκη (Μακεδονίας) που κιτρίνισε  Λινάρδο, Σανδραβέλη

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλογεράκης, Οικονόμου, Λαμπάκης (58’ Κουατέιγκ), Μαζουλουξής (74’ Γιακούμπου), Μπάτζιος, Μπρους, Τσέλιος, Κοζορώνης, Σταθόπουλος (46’ Μπουτσάκης), Ιατρούδης, Έφορντ.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Κούρος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Κρητικός, Κόντος (88’ Βέρτζος), Ζορμπάς, Τουράμ, Σανδραβέλης, Σιατραβάνης (70’ Βίλα), Λινάρδος (79’ Νίκιτς).

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ:  «Είναι δύσκολο με μ.ο. 22 χρονών να κάνουμε πρωταθλητισμό»

Ο Νίκι Παπαβασιλείου μετά τη νέα ήττα δήλωσε ότι η ομάδα του παραμένει προσηλωμένη στους στόχους της: «Ήταν ένα πολύ διαφορετικό παιχνίδι σε σχέση με το προηγούμενο. Σήμερα είχαμε μπροστά μας μια πολύ ποιοτική ομάδα και ξέραμε ότι έπρεπε να έχουμε πολύ μεγάλη συγκέντρωση.

Είναι δύσκολο γιατί πρόκειται για το δεύτερο παιχνίδι που χάνουμε. Πρέπει να κρατήσουμε τα παιδιά σε καλή ψυχολογία και να πιστέψουμε σε αυτό που κάνουμε. Συνεχίζουμε με τον στόχο που είχαμε να είμαστε του χρόνου στη Σούπερ Λιγκ 2 ώστε να αναδείξουμε παιδιά.

Αν κάποιοι μετά τις πρώτες νίκες, θεωρούσαν ότι είναι εύκολο με ένα μέσο όρο ηλικίας 22 χρονών να κάνουμε πρωταθλητισμό εγώ το ήξερα ότι θα είναι δύσκολο. Οι στόχοι μας δεν αλλάζουν».

Ο προπονητής της Κέρκυρας Δημήρης Σπανός από την πλευρά του τόνισε: «Ήταν ένα παιχνίδι δύο ομάδων που μπορούν να παίξουν και να δημιουργήσουν.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος απ’ την σοβαρότητα της ομάδας. Για μένα πολύ σημαντικό είναι κερδίσαμε έναν αντίπαλο με πάρα πολύ μεγάλη αξία και του δίνω τα συγχαρητήρια για την δουλειά που έχει κάνει».