Οι παίκτες του Εργοτέλη πανηγυρίζουν το τέρμα του Μανουσάκη

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Εργοτέλης το ηρακλειώτικο ντέρμπι με τον Ηρόδοτο για την 22η αγωνιστική της Β’ Εθνικής. Το τελικό 4-1 στο Παγκρήτιο «μιλάει» από μόνο του για την εικόνα της αναμέτρησης, η οποία πάντως είναι αλήθεια ότι επηρεάστηκε αποφασιστικά από την πολύ γρήγορη αποβολή του Νύκταρη στο 13’.

Σημασία έχει ότι οι «κιτρινόμαυροι» με το τρίποντο αυτό μπήκαν πιο αποφασιστικά στη διεκδίκηση της δεύτερης προνομιούχου θέσης, ενώ ο Ηρόδοτος παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα και το μέλλον του είναι αβέβαιο.

Οι παίκτες του Νίκι Παπαβασιλείου έδωσαν στον αγώνα έναν πολύ γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα αλλά ευτύχησαν να σκοράρουν από ένα τραγικό λάθος του Γιαλούση, του παίκτη δηλαδή που είχε κρίνει το ματς του α’ γύρου στην Αλικαρνασσό. Στο 10’ ο έμπειρος στόπερ γλίστρησε κι έδωσε την ευκαιρία στον Μανουσάκη να κάνει το 1-0, με υπέροχο πλασέ στο «παραθυράκι» του Τσιλιγγίρη.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ

Ένα τέρμα-ανταμοιβή για τον νεαρό ποδοσφαιριστή που έχει κερδίσει το τελευταίο διάστημα την εμπιστοσύνη του προπονητή του. Τρία λεπτά αργότερα ο Νύκταρης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα (ίσως αυστηρή) για ένα μαρκάρισμα στον Μπουρσέλη στο χώρο του κέντρου, μια φάση που φυσιολογικά έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων, σε συνδυασμό με το γκολ που είχαν δεχθεί λίγο νωρίτερα.

Ο Εργοτέλης δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και αφού στο 18’ ο Μανουσάκης δεν αξιοποίησε την ασίστ του Μπρους, ο Ιατρούδης στο 25’ με τη βοήθεια του Γιαλούση «έγραψε» με προβολή το 2-0, μετά από γύρισμα του Μπουρσέλη.

Στο φινάλε του ημιχρόνου, ο Τσιλιγγίρης «είπε» δύο φορές «όχι» σε προσπάθειες του Έφορντ.

Με την έναρξη της επανάληψης ήταν η σειρά του Γροντή να απειλήσει, πλασάροντας άουτ από κοντά ενώ στο 49’ ο Μπαχανάκ «σημάδεψε» το δοκάρι. Ο Ηρόδοτος εμφανίστηκε για πρώτη φορά επιθετικά στο 51’, όταν ο Γκούφας με ωραία ατομική ενέργεια, βρέθηκε απέναντι στον Κατσιμήτρο αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Για περίπου 20 λεπτά, η ομάδα του Λυρώνη φάνηκε να βρίσκει τα πατήματά της, εκμεταλλευόμενη και τη χαλάρωση των γηπεδούχων ωστόσο δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική, με εξαίρεση ένα ωραίο φάουλ του Γιαλούση στο 70’ που έφυγε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ροβίθης με πλασέ μετά από σέντρα του Μανουσάκη έκανε το 3-0, με τον Ηρακλειώτη επιθετικό να βρίσκει και πάλι δίχτυα, μπαίνοντας ως αλλαγή.

Το ντέρμπι κάπου εκεί είχε κριθεί οριστικά και η αποβολή του Μπάτζιου στο 77’ με 2η κίτρινη κάρτα απλώς αποκατέστησε την αριθμητική ισορροπία. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ανοιχτά και μέχρι το τέλος του ντέρμπι, βρήκαν από ένα τέρμα.

Στο 89’ ο Μουκίδης με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ «κρέμασε» τον Κατσιμήτρο, μειώνοντας σε 3-1 και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπαχανάκ με δύσκολο πλασέ στην κίνηση, μετά από σέντρα του Μπουτσάκη, διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Μέτρια η διαιτησία του Τσαγκαράκη (Χανίων) που ελέγχεται κυρίως για την αποβολή του Νύκταρη.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης (75’ Καπνίδης), Γροντής (66’ Ροβίθης), Μανουσάκης (72’ Μπουτσάκης), Έφορντ

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Τσιλιγγίρης, Γιαλούσης, Γραικός, Ανδρεου, Τουγλής (79’ Αργκιλέσι), Νύκταρης, Μουκίδης, Κονέ (30’ λ.τ. Μπαρέττας), Ηλιάδης, Ζαμπορόφσκι (60’ Πίντο), Γκούφας.

Δροσερές παρουσίες στο Παγκρήτιο

ΛΥΡΩΝΗΣ: “ΑΥΣΤΗΡΗ Η ΑΠΟΒΟΛΗ”

Παπαβασιλείου: «Με χίλια για τη 2η θέση»

Απόλυτα ευχαριστημένος από τη νίκη και την απόδοση της ομάδας του έμεινε ο Νίκι Παπαβασιλείου, ο οποίος για πρώτη φορά έδωσε το… σύνθημα στους παίκτες του να κυνηγήσουν με όσες δυνάμεις έχουν, τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. «Καταφέραμε να προηγηθούμε νωρίς και με την προσπάθειά ματς, κάναμε εύκολο το ματς.

Σαφώς η υπεραριθμία που αποκτήσαμε, μας έδωσε μεγαλύτερο προβάδισμα αλλά νομίζω ότι απ’ τα πρώτα λεπτά ήμασταν κυρίαρχοι. Αν ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι, το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο», τόνισε αρχικά ο Κύπριος τεχνικός του Εργοτέλη και πρόσθεσε: «Μείνανε 8 παιχνίδια και θα ήθελα να δω την ομάδα μου να διεκδικεί τη δεύτερη θέση.

Είμαστε κοντά και θα πάμε με τα χίλια για να την κατακτήσουμε. Θα είναι μια δικαίωση των προσπαθειών μας. Αν δεν τα καταφέρουμε και πάλι η χρονιά θα είναι επιτυχημένη. Πρέπει να δείξουμε μια διαφορετική νοοτροπία στα εκτός έδρας παιχνίδια και αν γίνει αυτό, είμαι σίγουρος ότι θα διεκδικήσουμε την 2η θέση».

Από την πλευρά του, ο Γιώργος Λυρώνης ξέσπασε για τις συνεχόμενες κακές διαιτησίες που συναντά η ομάδα του:

«Έμεινα ευχαριστημένος σε πολλά διαστήματα του παιχνιδιού απ’ την απόδοση της ομάδας μου, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να μην αναφερθώ στη διαιτησία. Δεν θέλω να πω ότι ο Εργοτέλης δεν κέρδισε δίκαια, απλά δεν μπορώ να βλέπω κάθε εβδομάδα το ίδιο έργο απ’ τους διαιτητές. Η αποβολή ήταν τουλάχιστον αυστηρή και μας αποσυντόνισε».