ΤΕΝΙΣ: Η... ώρα του Τσιτσιπά
Στιγμιότυπο από το ντέρμπι των γυναικών ανάμεσα στον Ηρόδοτο και τον Εργοτέλη

Πολύ σύντομα και… άδοξα ολοκληρώθηκε η παρουσία του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά του Χάλε της Γερμανίας, καθώς αποκλείστηκε μόλις στο 2ο γύρο (φάση των «16») από τον Νικ Κύργιο (νο65), γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 σετ (7-5 2-6, 4-6) στην Owl Arena, σε έναν αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 5 λεπτά. Στα προημιτελικά ο Κύργιος θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (16/6) τον Ισπανό Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Η Μαρία Σάκκαρη συνάντησε αντίσταση από την Ντάρια Σαβίλ μόνο στο δεύτερο σετ, όμως ήταν η Ελληνίδα πρωταθλήτρια που πανηγύρισε τη νίκη χωρίς απώλεια σετ (6-1, 7-5) απέναντι στην Αυστραλή και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά που διεξάγεται στο Βερολίνο (Bett1 Open).

Επόμενος αντίπαλός της στο δρόμο προς τα ημιτελικά θα είναι την Παρασκευή (17/6), για άλλη μια φορά φέτος, η Ρωσίδα Ντάρια Κασάτκινα (Νο 6 στο ταμπλό της διοργάνωσης), η οποία νωρίτερα σήμερα είχε αποκλείσει την Εκατερίνα Αλεξαντρόβα με ανατροπή (5-7, 6-1, 6-1).