Απογοητευμένοι για άλλη μια φορά οι παίκτες του Εργοτέλη έφυγαν χθες με άδεια χέρια από το Αλκαζάρ

Ούτε στη Λάρισα κατάφερε να κάνει σεφτέ στις νίκες ο Εργοτέλης. Οι “κιτρινόμαυροι”, αν και προηγήθηκαν δύο φορές, στο τέλος έφυγαν από το ιστορικό Αλκαζάρ με άδεια χέρια καθώς έχασαν από τον Απόλλωνα  με 3-2 έχοντας πολλά παράπονα για τη διαιτησία του Φώτη.

Το ματς κρίθηκε στη φάση της πρώτης ισοφάρισης του Απόλλωνα που ήρθε με πέναλτι και αποβολή του Σταματάκου. Η ομάδα του Ηρακλείου διαμαρτύρεται ότι η μπάλα βρήκε το στήθος κι όχι το χέρι του παίκτη του Εργοτέλη που, μένοντας με 10’ από το 28’, ήταν δύσκολο να αντέξει ως τέλος.

Η ομάδα του Τάκη Γκώνια άνοιξε το σκορ στο 13′ όταν ο Μπούζας γύρισε την μπάλα και ο Κάιπερς με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 28′ ο Απόλλων έφτασε στο 1-1. Ο  Σουλίδης έκανε την κάθετη στον Τσιλούλη που πλάσαρε, ο Λαδάς απομάκρυνε, με τον παίκτη του Απόλλωνα να γίνεται εκ νέου κάτοχος, να κάνει το σουτ για να βρει η μπάλα τον Σταματάκο πάνω στη γραμμή. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και την κόκκινη κάρτα στον παίκτη του Εργοτέλη ενώ  ο Τσιλούλης εκτέλεσε το πέναλτι και έφερε το ματς στα ίσια.

Ο Φώτης απέβαλε τον Σταματάκο σε μια φάση που έκρινε το ματς

Γκολ και ατυχία  με Αγγελόπουλο

Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Εργοτέλης με ένα πολύ ωραίο σουτ του Αγγελόπουλου που είχε μπει αλλαγή στο 43’ έκανε το 1-2 αλλά δυστυχώς σε αυτή τη φάση υπέστη τράβηγμα και λίγα λεπτά αργότερα έγινε αλλαγή για να περάσει στο ματς ο Ιατρούδης.  Οι Λαρισαίοι έφτασαν στη δεύτερη ισοφάριση στο 58′ με την κεφαλιά του Σαχινίδη που έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

Στην αμέσως επόμενη φάση που ακολούθησε το 2-2 των Λαρισαίων ο Κάιπερς έκανε το σουτ με τον Παϊτέρη όμως να διώχνει με υπερένταση.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική τους υπεροχή έφτασαν και στο τρίτο γκολ στο 67’, με τον Σαχινίδη να πετυχαίνει με κεφαλιά το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ύστερα από σέντρα του Κουρτεσιώτη.

Ο Εργοτέλης προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο για την ισοπαλία, αλλά δεν είχε τις λύσεις και τις αντοχές για να τα καταφέρει μένοντας για άλλη μια αγωνιστική στο μηδέν.

Διαιτήτευσε ο Φώτης (Εύβοιας) που κιτρίνισε τους Σάββα, Κουρτεσιώτη, Σκούπρα, Μπούζα και απέβαλε τον Σταματάκο στο 28’.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Παϊτέρης, Σκούπρας, Σάββας (74′ Καρακατσάνης), Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Αγρόδημος, Σαχινίδης (90′ Ανδρέου Ι.), Τσιλούλης, Σουλίδης (80′ Ιβανίδης), Χατζής.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Λαδάς, Πάτας, Βογιατζής, Εντιαγέ, Μπάτζιος, Μπουτσάκης, Σταμόπουλος, Έφορτ (43′ Αγγελόπουλος ( 62′ Ιατρούδης), Κάιπερς (80′ Λυδάκης), Σταματάκος, Μπούζας.

ΓΚΩΝΙΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

«Παράγοντες που καταστρέφουν τα παιχνίδια»

Στη διαιτησία απέδωσε ο Γκώνιας την ήττα της ομάδας του. Χαρακτηριστικά δήλωσε: «Ξεκινήσαμε τέλεια, πετύχαμε ένα πανέμορφο τέρμα, και μετά για άλλη μία αγωνιστική άλλοι παράγοντες που  είναι υπεύθυνοι να διεκπαιρεώνουν ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι, το καταστρέφουν και αφαιρούν από την ομάδα μας για μία ακόμα φορά το δικαίωμα να κερδίσει.

Δεν θέλω να πω τίποτα από το πέναλτι και μετά. Με αποκορύφωμα την αποβολή μου, γιατί έδωσα πάσα να παίξουν γρήγορα την μπάλα, γιατί δεν υπήρχαν ball boys στο γήπεδο». Ο Ούγκο Κάιπερς τόνισε: «Ήρθα από μία άλλη χώρα να παίξω ποδόσφαιρο στην Ελλάδα. Εντυπωσιάστηκα με το πόσο καλά είναι τα πράγματα στον Εργοτέλη. Δυστυχώς μετά από εννέα αγωνιστικές δεν έχουμε νίκη, αλλά αξίζουμε πολλά περισσότερα».

Ο τεχνικός του Απόλλωνα Λάρισας Νίκος Θεοδοσιάδης ανέφερε μεταξύ άλλων: «Μία σημαντική νίκη για εμάς. Πήρε αξία το διπλό που κάναμε στην Καλλιθέα.  Συγχαρητήρια στον Τάκη για την πολύ καλή ομάδα που παρουσιάζει. Με όσα έχω δει η βαθμολογική θέση την αδικεί».