ΟΦΗ στα παρκέ της Α1 βόλεϊ
Ο Καναδός Χάντ του ΟΦΗ σε μια θεαματική προσπάθεια στο ματς με την Κηφισιά

Η επανεμφάνιση του ΟΦΗ στα παρκέ της Α1 βόλεϊ μετά την σχεδόν τρίμηνη αγωνιστική απραξία, δεν ήταν -και φυσιολογικά-αυτή που θα ήθελε.

Τι κι αν ένιωσε σαν στο σπίτι του στο κλειστό του Λίντο-που φιλοξένησε αγώνα Α1 επαγγελματικής κατηγορίας σχεδόν 17 χρόνια μετά την τελευταία εμφάνιση της ομάδας μπάσκετ του «Ηράκλειο» τη σεζόν 2003-04- υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Κηφισιάς, χάνοντας με 3-0 μέσα σε 83 λεπτά.

Οι παίκτες του Άκη Φλαούνα προσπάθησαν για το καλύτερο αλλά ήταν φανερό ότι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν στα κρίσιμα σημεία τον ρυθμό της αθηναϊκής ομάδας που είχε και μερικά δυνατά φιλικά στα πόδια της, σε αντίθεση με τον ΟΦΗ που έκανε μόνο προπονήσεις.

Ο ΟΦΗ στηρίχτηκε περισσότερο στον Γερμανό διαγώνιο Κριστόφ Μαρκς, ο οποίος τελείωσε σχεδόν τις μισές επιθέσεις που επιχείρησε (16/34) και υστέρησε αρκετά σε σερβίς και μπλοκ (5 έναντι 13) ενώ δεν είχε απαντήσεις στα χτυπήματα των Ζουπάνη, Σπυριούνη, Κωτσάκη.

Να σημειώσουμε ότι ο κ. Φλαούνας δεν είχε στη διάθεσή του τον Αυστριακό πασαδόρο Μαξ Θάλερ που προορίζεται για βασικός λόγω των υποχρεώσεών του με την Εθνική ομάδα της χώρας του στο Ισραήλ κι έτσι σε όλο το ματς αγωνίστηκε ο Γαλιώτος.

Μάχη στο 2ο σετ

Ο ΟΦΗ πάλεψε το πρώτο σετ μέχρι τα μισά του. Με δύο σερί επιθέσεις του Κωτσάκη, η Κηφισιά ξέφυγε με 18-14, χωρίς να υπάρξει ουσιαστική αντίδραση από τους γηπεδούχους. Με το μπλοκ του 41χρονου εξαιρετικού πασαδόρου Νικολάκη και τη νέα επίθεση του Κωτσάκη, η Κηφισιά πήρε το 1ο σετ με 25-19.

Το δεύτερο σετ ήταν το πιο συναρπαστικό με την αρνητική έκβαση που είχε για τον ΟΦΗ, να τον επηρεάζει ψυχολογικά στη συνέχεια.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 20-20. Το χαμένο σερβίς του Μαρκς, η επίθεση του Σπυριούνη και ο άσσος του Τσάμπερλεϊν έκαναν το 23-20 για την Κηφισιά αλλά ο ΟΦΗ και πάλι ισοφάρισε σε 23-23 με τους Ρουμελιωτάκη και Μαρκς.

Τα δύο πρώτα σετ μπολ χάθηκαν για τους φιλοξενούμενους αλλά οι δύο απανωτές χαμένες επιθέσεις του Ρουμελιωτάκη που μπλοκαρίστηκε από Νικολάκη και Κωτσάκη, έδωσαν με 27-25, παράσταση νίκης με 2-0 σετ στην Κηφισιά.

Στο τρίτο σετ, η αντίσταση του ΟΦΗ κράτησε μέχρι το 18-18.

Η επίθεση του Σπυριούνη και τα εντυπωσιακά σερβίς του παλιού παίκτη του ΟΦΗ Αχιλλέα Μπάση, έφεραν σερί 7-0 για την Κηφισιά που έκανε το 25-18 και έφτασε στο 3-0 σετ και στην πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 19-25, 25-27,18-25

ΟΦΗ (Φλαούνας): Ντράγκο 4 (3/8 επ.), Χαντ 8 (8/17 επ.), Μαρκς 19 (16/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (4/18 επ., 2 μπλοκ), Γαλιώτος 2, Καρατζάς 3/ Βελούδης (λ, 50% υπ. – 43% άριστες), Χαραλαμπίδης 1, Φραγκιαδάκης

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ζαλμάς): Νικολάκης 4, Ζουπάνης 20 (18/41), Κωτσάκης 15 (10/20 επ., 4 μπλοκ), Μπάσης 3, Τσαμπερλέιν 9 (4/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σπυριούνης 11 (11/18 επ.) / Κοντοστάθης (λ, 64% υπ.), Μελλές.