Α1 μπάσκετ

Με καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε άνετα 75-58 το απογοητευτικό Περιστέρι στο «Δημήτρης Τόφαλος» για την 9η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι Πατρινοί έφτασαν έτσι τις τρεις νίκες σε πέντε ματς καθώς «χρωστούν» τέσσερα…

Ο Κολοσσός πέτυχε το μεγάλο «διπλό» της αγωνιστικής, νικώντας με 84-74 τον Άρη που εξέφρασε πολλά παράπονα για τη διαιτησία. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Ροδίτες πέρασαν για 4η σερί χρονιά με νίκη από το «Αλεξάνδρειο». Χθες ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο από τον Ηρακλή (52-49) αλλά τελικά επικράτησε άνετα με 106-74 και συνέχισε την αήττητη πορεία του. Καλή εμφάνιση από τον Γιώργο Καλαϊτζάκη που πέτυχε 11 πόντους.Το εξαιρετικό Λαύριο έφτασε τις πέντε σερί νίκες με το 78-70 επί της ΑΕΚ που γνώρισε την πρώτη της ήττα.

Ο ΠΑΟΚ έστω και δύσκολα κατέβαλε την αντίσταση του Ιωνικού στην Πυλαία με 86-84 και έφθασε τις τέσσερις νίκες ενώ η Λάρισα δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στην αναμέτρησή της με το Μεσολόγγι (84-58).