Α1 ΕΠΣΗ: Λίντο και Μινωική στο Ατσαλένιο

Ανακατατάξεις σημειώθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1 ΕΠΣΗ την 9η αγωνιστική. Οι λευκές ισοπαλίες του ΠΑΝΟΜ με τον Ρωμανό και της Μινωικής με το Λίντο έδωσαν το δικαίωμα στον Γιούχτα να τους πιάσει στην πρώτη θέση. Η ομάδα των Αρχανών συνέτριψε με 5-0 τις Ελπίδες και δήλωσε βροντερό “παρών”!

Ο Αλμυρός εντυπωσίασε με το 6-0 επί του Κεραυνού, ενώ σημαντικές νίκες πέτυχαν ο ΑΟΤ  (2-0 τον ΠΑΟΚ στο ντεμπούτο του Νίκου Ανδριανάκη), ο Ζαρός 3-1 τη Γόρτυνα, οι Μοίρες 2-0 τη Φαιστό.  Τέλος, ισόπαλοι 1-1 αναδείχτηκαν η ΑΕΚ (πρώτη του Αντώνη Λεκάκη στον πάγκο) με τον Ανθεστίωνα και η Τύλισος με τη Χερσόνησο.

ΕΛΠΙΔΕΣ-ΓΙΟΥΧΤΑΣ 0-5

Σαν σίφουνας πέρασε από τη Βαγιά ο Γιούχτας κερδίζοντας με 5-0 τις Ελπίδες. Στο 15’ άνοιξε το σκορ ο Μαυρομάτης, ενώ στο 21’ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 30’ ήταν η σειρά του Καστελιαννάκη να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 51’ ο Ζανελάρης έκανε το 4-0 και στο 60’ ο Καστελιαννάκης με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Διαιτητής ήταν ο κ. Μανδαλενάκης.

ΕΛΠΙΔΕΣ: Μακαρώνας (57’′ Μπαλάκης), Χριστοδουλάκης, Μανιαδάκης (31’′ Αναγνωστόπουλος), Λειβαδίτης (25’′ Μιχελινάκης), Ανδρικάκης, Νικολάε, Καρπούζης, Νικοκάου Π. (63’′ Κακούρης), Νικολάου Χ., Καλαμιώτης, Νουχάϊ.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Μαργαρίτης, Κασσωτάκης, Παχάκης (59’′ Μητρόπουλος), Νικηφόρος, Κεφαλούκος, Μπιρμπίρης (46’′ Σεληνιωτάκης), Καστελλιανάκης (59’′ Σπύρου), Μαυρομάτης, Ζανελάρης, Μανουσάκης, Μαρκάκης (63’′ Τζουβάρας).

ΡΩΜΑΝΟΣ-ΠΑΝΟΜ 0-0

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στην Ελιά, ανάμεσα στον Ρωμανό και τον ΠΑΝΟΜ. Στο πρώτο ημίχρονο ο Φουκαράκης είχε ένα δοκάρι, ενώ στο 55’ο Κάββαλος είχε την ίδια τύχη. Δοκάρι είχε αργότερα και ο Τζανάκης.

Διαιτητής ήταν ο κ. Φουκάκης, ο οποίος απέβαλε τον Καλαιτζάκη.

ΡΩΜΑΝΟΣ: Χωματάς, Γαμπιεράκης, Κάββαλος, Χαλκιαδάκης, Μεσσαριτάκης, Κοκκινάκης, Χρηστάκης, Ρουμπάκης (73’′ Καλαϊτζάκης), Ξυλούρης (91’′ Λασηθιωτάκης), Χαρατσής, Χαρμπής (63’′ Τραβαγιάκης).

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριουδάκης, Κολιακουδάκης, Μαυρίδης, Χαλκιαδάκης, Διαμαντάκης, Δαριβιανάκης, Καπετανάκης, Φουκαράκης, Μυλωνάς, Τζανάκης, Ρεμούνδος.

ΛΙΝΤΟ-ΜΙΝΩΪΚΗ 0-0

Μέτριο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο του Ατσαλένιου, ανάμεσα στο Λίντο και τη Μινωική. Το τελικό σφύριγμα του κ. Σφακιανάκη βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0). Το θέαμα ήταν φτωχό, καθώς δεν δημιουργήθηκαν μεγάλες φάσεις από τις δύο ομάδες. Στο 60’ αποβλήθηκε ο Παπουτσιδάκης  για εξύβριση.

ΛΙΝΤΟ: Σηφάκης, Δροσάτος, Χριστοφής, Πήλιος, Γκαναδάκης, Σεφαλαντίμ, Κεφαλούκος (90’ Χαϊνάκης), Ψαλιδάκης, Νικηφόρος (80’ Μανιάς), Ψαρράς (82’ Καρυωτάκης), Κουκσόβ (85’ Κονιός).

ΜΙΝΩΙΚΗ: Ψαρουλάκης, Ψαρράς, Γεωργαντζιάς, Αποστολάκης, Παπουτσιδάκης, Ανδρεαδάκης, Καστελλιανάκης, Ρουμελιώτης, Λέσι(46’ λ.τ. Βαρδονικολάκης Γ.), Χριστοδούλου (60’ Χατζηδημητρίου), Νικηταράς.

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ 6-0

Στον Κεραυνό ξέσπασε ο Αλμυρός μετά τη βαριά ήττα στο κύπελλο από τον ΑΟΤ (5-0). Η ομάδα του Γαζίου συνέτριψε τους «πράσινους» με 6-0.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ανδρέας Στρατήγης, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ (10’, 57’, 63’). Σκόραραν και οι Ηρακλής  Απλαδάς (15’), Τάσος Απλαδάς (45’), Σακλαμάκης (53’). Ο διαιτητής κ. Βασάκης απέβαλε τον Ανδρικάκη.

ΑΛΜΥΡΟΣ: Ροδουσάκης, Αποστολάκης, Κλάδος, Απλαδάς Τ., Σταυρακάκης, Μανωλακάκης Β. (60’ Τσουπάκης), Κονιδάκης (75’ Παπαγγελής), Απλαδάς Η., Σακλαμάκης, Στρατήγης Π. (70’ Βράνος), Στρατήγης Α. (75’ Κεφαλογιάννης).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Ρουμπάκης (75’′ Γκογκόσης), Χανιωτάκης, Κουκάκης (70’′ Νάτος Σ.), Ανδρικάκης, Λυδάκης, Γιαλυτάκης, Παπουτσιδάκης, Κενδριστάκης, Εκχόσου(46′ Μπιρμπίλης), Γιαννόπουλος, Τιγκίρης(55′ Κουγιουμουτζάκης).

ΖΑΡΟΣ-ΓΟΡΤΥΣ 3-1

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Ζαρός επί της Γόρτυνας με 3-1 και επέστρεψε στις νίκες. Νωρίς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κλαπάκη στο 9’. Στο 12’ ήρθε η ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι του Κεφάκη.  Στο 42’ο Ζαρός προηγήθηκε ξανά με τον Ρομπάκη. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 56’ ο Νταβιγλάκης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο διαιτητής κ. Πατεμτζής άφησε με παράπονα τους φιλοξενούμενους.

ΖΑΡΟΣ: Μήτρου, Νταβιγλάκης (90’′ Λεμονάκης), Πολυμερίδης Γ., Γενιτσαρίδης, Λογοθέτης, Λιοδάκης (60’′ Αλμπαντάκης), Πολυμερίδης Χ., Κλαπάκης (77’′ Παραθύρας), Ρομπάκης, Μεταξάκης Α., Κοζυράκης (49′ Φραγκιαδουλάκης).

ΓΟΡΤΥΣ: Ανδρικάκης, Ξαγοραράκης, Αντουράκης, Μπαλωμένος (75’ Αεράκης), Κωστάκης, Μαθιουδάκης, Κεφάκης, Μπέης, Μηναδάκης (65’ Μάλο), Μικελ (46’ Κοκολάκης), Μπατούνας (46’ Κοζυράκης).

ΑΕΚ-ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ 1-1

Ισοπαλία 1-1 για την ΑΕΚ και τον Ανθεστίωνα, ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν χαροποίησε καμία από τις δύο ομάδες που ήθελαν τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν ένα δοκάρι με τον Μεμοτσέλα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 57’με εκπληκτικό γκολ του Καουκάκη, όμως στο 70’ πλήρωσαν ακριβά ένα λάθος και ο Βιτσαράς ισοφάρισε σε 1-1.

Διαιτητής ήταν ο κ. Ζερβάκης.

ΑΕΚ: Μαστορίδης, Ανδρεαδάκης, Φραγκιαδάκης, Ευαγγελόπουλος, Ντελία, Καραφωτιάς Τακ. (80’′ Καζάκος), Καραφωτιάς Τολ. (75’′ Τσίχλας), Αφεντόπουλος (66’′ Μαραγκάκης), Καουκάκης, Ποντίκαλης (82’′ Καρανδινός), Ζηρδέλης.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ: Χρονάκης, Μιχελακάκης, Τσομπανάκης, Παπουτσάκης, Καλιακάκης, Μηλάκης, Μερκουλίδης Δ. (65′ Κελαράκης), Βιτσαράς, Μεμοτσέλα, Τρουλάκης, Χατζάκης (83’′ Δημήτρης).

ΤΥΛΙΣΟΣ-ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ 1-1

Ισοπαλία με φωνές στην Τύλισο, όπου η τοπική ομάδα μοιράστηκε τους βαθμούς με τη Χερσόνησο (1-1).

Το σκορ άνοιξε στο 58’ με φάουλ του Δασκαλάκη (1-0). Στο 78’ ο Σουτζής ισοφάρισε σε 1-1. Στο 90’ ακυρώθηκε γκολ του Αποδουλιανάκη ως οφσάιντ.

Και οι δύο ομάδες εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία του κ. Ζαχαριουδάκη.

ΤΥΛΙΣΟΣ: Μυλωνάκης, Χατζησεβαστός, Ρεμιγιάκης, Σπυριδάκης, Κορδονούρης, Κριτσωτάκης, Σπάρος (70′ Μανιώρος), Τριανταφυλλάκης, Αθουσάκης (80′ Αποδουλιανάκης), Μανιούδης, Δασκαλάκης.

ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ: Λιουδάκης, Συντυχάκης (62′ Μηλάκης), Καργιωτάκης, Ξημεράκης, Χατζηνικολάκης (75′ Ποριώτης), Αριστεινίδης, Μάριος, Σούτζης (85′ Λαμπότι), Έλις, Καλομοίρης, Νίκκας (46′ Μπουλούκας).

ΦΑΙΣΤΟΣ-ΜΟΙΡΕΣ 0-2

Με το διπλό απέδρασαν από τους Βόρρους οι Μοίρες, κερδίζοντας με 2-0 τη Φαιστό. Στο πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκε γκολ, με τους γηπεδούχους να έχουν ευκαιρίες. Στην επανάληψη οι Μοίρες μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 53’ με τον Τσαΐνη. Το τελικό 2-0 έγινε στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Προβιδάκη. Η Φαιστός νωρίτερα είχε ένα δοκάρι με τον Παπαδάκη Γ. Διαιτητής ήταν ο κ. Μαυραντωνάκης.

ΦΑΙΣΤΟΣ: Δημητριάδης, Σκαντζάκης, Παπαδάκης, Καραμανιτάκης, Ντρέκα, Παπαδάκης Γ., Κουτσάκης (52’′ Ναβροζίδης), Ταβερναράκης, Παπαδάκης Α. (80’′ Αργύρης), Ντισπυράκης (76’′ Χαλκιαδάκης), Γκερεδάκης.

ΜΟΙΡΕΣ: Χατζηδάκης, Μασέλης, Βιδάκης (88’′ Φανουράκης), Καλεμάκης, Ιερωνυμάκης Ν., Μόντι, Φραγκιαδάκης (90’′ Καργάκης Σ.), Τσαΐνης, Ποτηράκης (85’′ Προβιδάκης), Ηλιάκης, Κεφάκης (90’′ Μπιμπάκης).

ΑΟΤ-ΠΑΟΚ 2-0

Συνέχισε τις επιτυχίες ο ΑΟΤ και μετά τη θριαμβευτική πρόκριση στο κύπελλο (5-0 τον Αλμυρό) κέρδισε και στο πρωτάθλημα τον ΠΑΟΚ με 2-0. Η ομάδα του Κρουσώνα βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Η ομάδα της Μεσαράς κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 60’ με τον Κουτεντάκη Τ. (1-0). Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 80’ ο Μαρακομιχελάκης. Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι με τον Παπαδάκη.Διαιτητής ήταν ο κ. Κρασανάκης.

ΑΟΤ: Χαραλαμπάκης, Γιαννακάκης, Χριστοδουλάκης Γ., Χαλκιαδάκης Ε., Μαραγκάκης (61’′ Σκουτέλης), Κουρουθιανάκης (46’′ Πολυχρονάκης), Χριστοδουλάκης Ι. (54’ Κουτεντάκης), Αναγνωστάκης (81’′ Φλορένς), Μαρακομιχελάκης, Κορεόνε, Παπαδάκης.

ΠΑΟΚ: Κουρουπάκης, Τζωράκης, Στρατηγάκης, Κάτελας, Φράγκος, Βασιλείου, Νικάκης (60’ λ.τ. Παπαδάκης Σ.), Μιχελακάκης, Βατσινάς, Παπαδάκης Β., Δρακογιαννάκης (63’ Γωνιανάκης).