Α1 ΕΠΣΗ

Το Τυμπάκι διατήρησε το +7 από τους… διώκτες του, μετά τις αναμετρήσεις της 18ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ, όπου αρνητικός πρωταγωνιστής αναδείχθηκε η κακοκαιρία, αφού είχαμε δύο αναβολές και μία διακοπή αγώνα (στο ημίχρονο)!

Ο Α.Ο.Τ εκμεταλλεύτηκε ξανά την έδρα του (10/10) «σαρώνοντας» με 6-0 τον Μοχό.

Με νίκες προχώρησαν οι Ηρόδοτος και Ρωμανός, που τον καταδιώκουν στην βαθμολογία. Η ομάδα της Ν. Αλικαρνασσού επέστρεψε στα τρίποντα (3-1 τις Μοίρες), ενώ ο Ρωμανός πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο του Πανεπιστημίου / Περιφέρειας (3-2 την Μινωϊκή).

Στο φινάλε ισοφάρισε ο Ρούβας την Χερσόνησο (1-1) στην Γέργερη.

Νίκη – οξυγόνο πήρε ο Ανθεστίων επί του ουραγού Ποσειδώνα (2-0).

Στο ημίχρονο (το αποτέλεσμα ήταν στο 0-0) διακόπηκε, λόγω της έντονης βροχής, η αναμέτρηση της Δαμάστας με την Τύλισο.

Δεν διεξήχθησαν λόγω της κακοκαιρίας οι αναμετρήσεις της ΑΕΚ με τον ΠΑΝΟΜ (στην Ελιά) και του ΠΑΟΚ με τον Εργοτέλη (στον Κρουσώνα), αφού τα γήπεδα κρίθηκαν ακατάλληλα λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης.

Οι τρεις αυτοί αγώνες θα οριστούν εκ νέου από την ΕΠΣΗ.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΜΟΙΡΕΣ   3-1

Επέστρε-ψε στις νίκες ο Ηρόδοτος κερδίζο-ντας τις Μοίρες.
Επέστρεψε στις νίκες ο Ηρόδοτος κερδίζο-ντας τις Μοίρες.

H έδρα «μίλησε» ξανά (8 νίκες σε 9 ματς) για τον Ηρόδοτο, που επέστρεψε στα τρίποντα με το 3-1 κόντρα στις Μοίρες. Τα γκολ για την ομάδα της Ν. Αλικαρνασσού πέτυχαν οι Φραγκουλάκης (12’ πεν.), Νάκας (30’) και Γαρεφαλάκης (72΄). Για την Α.Ε.Μ βρήκε… δίχτυα ο Καργάκης Σ. (67’)

Διαιτητής ήταν ο κ. Σαββούδης.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Ζαφείρης, Κανδηλάκης, Μουρτζάκης, Νάκας (74′ Μόγια), Μαγάκης, Ξηρός, Τριάντης, (71′ Μπάμπης),Τσαμαντιώτης, Φραγκουλάκης, Χίντρι (86′ Μπαρδάκης), Γαρεφαλάκης.

ΜΟΙΡΕΣ: Δανδάλης – Κοκολάκης, Καργάκης Σ., Παπαδομανωλάκης, Φανουράκης, Χαλκιαδάκης, Πολυχρονάκης, Σκαπερδάς (57′ Καργάκης Α., 61΄Χριστοδουλάκης), Τραορέ (74′ Ρουκουνακης), Αγριμάκης, Γκίνι, Παπαδάκης Γ.

ΜΙΝΩΪΚΗ – ΡΩΜΑΝΟΣ    2-3

Φάση από το παιχνίδι της Μινωικής με τον Ρωμανό.

Από νίκη σε νίκη πηγαίνει ο εντυπωσιακός Ρωμανός, που πέρασε και από την έδρα της Μινωϊκής (3-2). Η ομάδα της Ελιάς έχει να χάσει δύο μήνες (25/11, 1-0 από τον ΠΑΟΚ) έχοντας έξι νίκες στα οκτώ τελευταία ματς. Προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 με τα τέρματα που πέτυχε ο Μαρκόπουλος (11’, 46΄), αλλά η «Μπάρτσα» «απάντησε» με τους Σαραφαλντίν (42΄) και Καραντινάκης (47’). Τον τελευταίο λόγο στον αγώνα όμως είχε ο Κομνηνός Ι., που ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε με πέναλτι (63’).

Ο κ. Ζαφείρης ήταν ο διαιτητής.

ΜΙΝΩΪΚΗ: Αμπατζής, Καραντινάκης, Κοσμάς (73′ Χατζηδημητρίου) Σταυρακάκης Μ., Ψαράς, Ανδρεαδάκης, Ρουμελιώτης, Σαραφαλντίν, Στακάκης, Σταυρουλάκης Σ. (65′ Τζεβαμπίνας), Κουρουγκιαβούρης (37′ Περογαμβράκης Α.).

ΡΩΜΑΝΟΣ: Κασσωτάκης, Μπαλάφας, Παρτάλης, Παχάκης, Γιακουμάκης (86′ Ζαμίδης), Κεφάκης (68′ Νοδαράκης), Κομνηνός Α., Μαρκόπουλος, Μαυρομάτης, Χαλιλάι, Κρανιωτάκης (58′ Κομνηνός Ι.).

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ-ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ    2-0

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ανθεστίων στο ματς με τον ουραγό Ποσειδώνα (2-0) σε μία αναμέτρηση, που διεξήχθη σε βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής στο Θραψανό. Το τελικό 2-0 «υπέγραψαν» οι Τρουλάκης (22΄) και Φωτόπουλος (87΄). Ο Ποσειδώνας έχει ηττηθεί και στους 10 αγώνες που έχει δώσει φέτος εκτός έδρας.

Στον αγώνα διαιτητής ήταν ο κ. Μανδαλενάκης Α.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ: Χαραλαμπάκης, Γκιούνγκα, Νοικοκυράκης (70’ Δάλλας), Παρασκάκης, Τρουλάκης, Χότζα Μ. (85’ Μακρογιαννάκης), Χότζα Ρ., Αουίντα (65’ Τσιντάρης), Καρτάκης (65’ Μούκας), Μπερνίκου, Φωτόπουλος (85’ Πεχυνάκης).

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ:Καρλής, Ανδρεαδάκης, Μαυράκης, Παπουτσιδάκης (65′ Σμαραγδάκης), Σωμαράκης, Ασλαματζίδης (85′ Κουρλετάκης), Κιουπάκης, Μαγάκης, Σαϊτάκης, Καρτσάκης, Μπλουσάι.

ΔΑΜΑΣΤΑ-ΤΥΛΙΣΟΣ   (διεκόπη)

Μόνο ένα ημίχρονο πρόλαβε να «παιχτεί» στην Δαμάστα, αφού ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Βασάκης έκρινε ότι ο αγώνας δεν μπορούσε να συνεχιστεί καθώς ο αγωνιστικός χώρος ήταν ακατάλληλος από την έντονη βροχόπτωση.

Δαμάστα και Τύλισος δεν είχαν πετύχει γκολ στο πρώτο 45λεπτο, οπότε η αναμέτρηση θα συνεχιστεί με το αποτέλεσμα στο 0-0.

ΔΑΜΑΣΤΑ:Χατζηνικολάου, Διακάκης, Πεταλάκης, Μαυρογιαννάκης, Αποστολάκης, Μηλιαράκης, Κόκκινος Ν, Κόκκινος Ι., Ζερβάκης, Κόκκινος Α., Κατσαρός.

ΤΥΛΙΣΟΣ: Γκογκόσης, Κέσκος, Μπουρδάκης, Παπάζογλου, Βρετός, Πολυμερίδης, Σταματάκης, Μάτσα, Κοζορώνης Δ., Μανιουδής, Κοζορώνης Ν.

ΡΟΥΒΑΣ-ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ   1-1

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοφοράκη στις καθυστερήσεις (90+3΄) ο Ρούβας έσωσε τον βαθμό στο ματς με την Χερσόνησο (1-1). Οι φιλοξενούμενοι, που παρέμειναν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, είχαν «ανοίξει» το σκορ στην βροχερή Γέργερη με τον Ντρεϊάι. (30’).

Διαιτητής ήταν ο κ. Μαυραντωνάκης.

ΡΟΥΒΑΣ: Ιατράκης, Κουτεντάκης (82΄ Μαστραχάς), Χριστοδούλου, Ανδρίκος (46’ Καλεμάκης), Απλαδάς, Ζερβός, Σεΐκ (82’΄ Γρηγορούδης), Τσατσάκης, Ντέτσικας, Πηρουνάκης, Χριστοφοράκης (90’ Βοντάς).

ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ:Δημαράκης, Ζαρκαδούλας, Ντελάκης, Φερεντίνος, Ψωρογιάννης, Αρχοντάκης, Ντρεϊάι, Πέκι, Χαρατσής, Κομσίου, Φρόκου.

Α.Ο.Τ-ΜΟΧΟΣ   6-0

«Βροχή» έπεφταν τα γκολ από το πρωτοπόρο Τυμπάκι στο ματς με τον Μοχό (6-0) διατηρώντας το +7 από τους διώκτες του. Αυτή ήταν η 10η νίκη σε ισάριθμα ματς για την ομάδα του Νίκου Σουτζή στην έδρα της. Χατ τρικ πέτυχε ο Παπανδρέου (29’, 32’, 64’), ενώ από μία φορά σκόραραν οι Λούσι (35’ πέναλτι), Σαβουϊδάκης (55’) και Γερακιός (75’)  .

Στον αγώνα διαιτητής ήταν ο κ. Κυριακόπουλος.

Α.Ο.Τ:Χρήστου (75΄ Τζωρτζάκης), Δουλγεράκης, Κουρουθιανάκης (75΄ Νικολιδάκης), Λούσι (65΄ Αριστεινίδης), Σαβουϊδάκης, Στεφανάκης (65΄ Γερακιός), Μεϊρέλες, Παραθύρας, Μεταξάκης, Παπανδρέου, Χαϊντίνι.

ΜΟΧΟΣ: Μουτζούρης, Βαρδάκης, Γκαρής, Καρβελλάς (5’ Χιώτης, 55’ Διαμαντάκης), Μίχος, Παπουτσάκης, Τσιμηνικάκης Ι., Σούρσος (46’ Ρουσοχατζάκης), Τσιμηνικάκης Ρ. (46’ Αλατίκ), Κεφάκης, Ποντίκαλης (46’ Φραγκάκης).