Ποδηλάτες που συμμετείχαν στον 21ο Μινωικό Άθλο

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη ο 21ος Μινωικός Άθλος που διοργάνωσε ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης “Ίκαρος” σε συνδιοργάνωση με τον Σύλλογο Μεγαλόνησος.  Στην γραμμή της εκκίνησης έδωσαν το “παρών” από τη Φαιστό 29 αθλητές εκ των οποίων τερμάτισαν οι 27, ενώ 5 έτρεξαν τμήμα της διαδρομής.  Στα αξιοσημείωτα της εκκίνησης ήταν η παρουσία του Κρητικού καλλιτέχνη Νικολάου Δαμιανού, που με το λαγούτο του έδωσε μια θετική αύρα στην εκκίνηση και τον τερματισμό του αγώνα.

Μεγάλος νικητής του αγώνα ήταν ο Γεώργιος Κουτρούλης με χρόνο: 5:16:06, δεύτερη θέση ο Παντελής Καμπαξής με 5:26:05, που είναι και πρόεδρος του συλλόγου, τρίτη θέση ο αθλητής Γεώργιος Τάσιος με 5:52:20. Μεγάλη νικήτρια ήταν η αθλήτρια Βικτωρία Νατσιοπούλου με χρόνο 6:32:10, στη δεύτερη θέση η τυφλή αθλήτρια που κέρδισε τον σεβασμό όλων με καταγωγή από την Ιταλία ονομαζόμενη: Daniela Maria Taietti Guendalina  με χρόνο 7:27:40 και τρίτη η αμερικανικής καταγωγής Freya Evenson με 7:49:40.

Παράλληλα με τους αθλητές που έτρεξαν, γινόταν ταυτόχρονα ποδηλατοδρομία 140χλμ. στη διαδρομή Κνωσός-Φαιστός-Κνωσός, όπου συμμετείχαν οι εξής:  Καλλιόπη Χατζάκη,  Αντώνιος Μίχος, Άλκης Βενέρης, Ευαγγελία Βλαχάκη, Ελένη Σταγάκη, Χαράλαμπος Σιαχάμης, Γεώργιος Χρυσοστομάκης, Ευάγγελος Καραγιάννης, Γεώργιος  Δρακάκης, Δήμητρα Χαρμαντά, Κωνσταντίνος Ψωμάς και Ιωάννης Καραδάμογλου.

Ο αγώνας έγινε με την τεχνική υποστήριξη της Ελληνικής Ομοσπονδίας Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού και Υπεραπόστασης, (ΕΟΣΛΜΑ-Υ ) την υποστήριξη των δήμων: Ηρακλείου, Γόρτυνας και Φαιστού.

Με τη συνδρομή των κοινοτήτων, των πολιτιστικών συλλόγων Μοιρών, Αγίων Δέκα, Αγίας Βαρβάρας, Δαφνών, του Creta InterClinic, την υποστήριξη της ομάδας διάσωσης Φίλιος Ζευς, του τμήματος Σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρού της Μεσαράς, της Ελληνικής Αστυνομίας Τροχαίας Ηρακλείου, της Δημοτικής Αστυνομίας Ηρακλείου και του Αστυνομικού Τμήματος Μοιρών.

Τέλος, οι διοργανωτές ευχαριστούν για την φιλότιμη προσπάθεια τους αθλητές, την οργανωτική επιτροπή του συλλόγου, καθώς και τον ιατρό αγώνα καθηγητή πνευμονολογίας και επειγοντολόγο κ. Ιωάννη Πανταζόπουλο.