ΟΦΗ ΣΤΗ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Ουπς! Είπαμε να χάσει για πρώτη φορά αλλά όχι κι ετσι! Με 25 πόντους διαφορά ηττήθηκε  χθες ο ΟΦΗ για την 5η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Και έχασε στην έδρα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με 76-51. Ειχε να χάσει με 25 πόντους από πέρυσι 15/1/17 όταν ηττήθηκε στο ΒΑΚ με 85-60 από τον Διαγόρα Δρυοπιδεων.

Και εκτος με 24 είχε χάσει τότε.. Τέλος πάντων. Την …κατάλαβε την ήττα του ο ΟΦΗ αφου από την αρχή βρέθηκε να κυνηγά το σκορ, ενώ η λήξη του ημιχρόνου τον βρήκε στο -20 (41-21).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να έρθει η βαριά ήττα. Και πώς να μην έρθει όταν δεν παίζεις άμυνα και στην επίθεση μόνο ένας παίκτης είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Διαιτητές: Μαντήλας – Σταθόπουλος.

Τα 10λεπτα: 21-11, 41-21, 53-35, 76-51.

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ (Παπαμάρκος): Ζαραιδώνης 2, Στραγανιώτης 17 (2), Νάτσος 8 (1), Ξιούρας 15 (4), Χρονόπουλος 7 (1), Κακαργιάς, Κόης 5, Κοσμετάτος 2, Σολωμός 10, Πουρνάρας 7, Πετράκος 3, Ανδρεάτος.

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας, Κριθινάκης 9 (3), Μαιστρέλης 3 (1), Τσερκιτζόγλου 5 (1), Χαρωνίτης, Καρλάφτης, Αγαπιάδης 17 (1), Βασιλειάδης 6, Καραλής 9, Τσιλόγλου, Πάλλης 2.

Πρώτη νίκη για ΑΟΚ Χανιά

Αν μη τι άλλο ιστορική νίκη για τον ΑΟΚ Χανιά (πρώτη σε εθνική κατηγορία) που σε ένα ακόμα παιχνίδι “θρίλερ” εντός έδρας επικράτησε με 65-62 του Άρη Πετρούπολης στον Κλαδισό (5η αγωνιστική Γ’ Εθνικής).

Μια νίκη που αφιερώνεται από όλους τόσο στον αδικοχαμένο 14χρονο Γιώργο Ζερβό (κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην έναρξη), όσο και στον μικρό Δημήτρη Ξανθουδάκη που δίνει αγώνα για την υγεία του (υπήρχε κουμπαράς στην είσοδο για τους φιλάθλους οι οποίοι δεν πλήρωσαν εισιτήριο).

10ΛΕΠΤΑ: 10-13, 30-24, 47-46, 65-62.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Δ.ΡΟΔΑΣ): Σταθόπουλος, Παπαδάκης, Αλεξίου 2, Υφαντόπουλος 11 (2), Σαράντης 20 (4), Αράπης (έπαιξε 5 λεπτά), Πούρος 3, Σκαμνάκης 11 (1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 11, Τασιούδης 7, Κοντογιάννης.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ): Μόκκας, Βενιτουράκης 8, Χάνιας-Πανταζής Κουλούρης 2, Λιακόπουλος 4 (1), Μπαζιώτης 11 (1), Μούτρης 7, Γιατράκος 4, Παντελιάδης 12 (1), Μακρυγιάννης 7 (1), Μπέλη 4, Καράμπελας 3.